Sępólno
Pacjenci domowi bez opieki?
Robert Środecki, 02 luty 2023, 10:40
Średnia:
0.0
(0 głosów)
Niepokojące informacje na temat rehabilitacji domowej osób niepełnosprawnych na ostatniej sesji rady miejskiej poświęconej służbie zdrowia przekazała Lucyna Suchomska z Gabinetu Rehabilitacji i Terapii Manualnej w Sępólnie. – Od 1 kwietnia pacjenci leżący nie będą objęci opieką rehabilitacji domowej, ponieważ nie jesteśmy w stanie spełnić wymogów narzuconych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To wielka tragedia – powiedziała.
Tragedia w rehabilitacji
Ubiegłotygodniowa sesja Rady Miejskiej w Sępólnie była poświęcona służbie zdrowia. Reprezentanci podmiotów medycznych funkcjonujących na terenie gminy Sępólno przedstawili rutynowe sprawozdania. Bardzo istotny problem dotykający bezpośrednio osób niepełnosprawnych, potrzebujących pomocy poruszyła Lucyna Suchomska z Gabinetu Rehabilitacji i Terapii Manualnej w Sępólnie.
– Rehabilitację w Sępólnie prowadzę od 2001 roku. Sama nie mogę uwierzyć, że minęło już tyle lat. Umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia posiadamy do końca tego roku. Obecnie pacjentów obsługuje 5 magistrów fizjoterapii, 3 licencjatów i 1 technik. W ramach fizjoterapii ambulatoryjnej w zakładzie przyjmujemy od 80 do 100 pacjentów dziennie, czyli jesteśmy sporym zakładem. W ramach fizjoterapii ambulatoryjnej wykonujemy rehabilitację domową. Szanowni państwo, przez te 22 lata było raz lepiej, raz gorzej. W ostatnich latach było nawet dość dobrze, ale niestety 10 stycznia wprowadzono zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie rehabilitacji domowej. To zarządzenie ma obowiązywać od 1 kwietnia. Szanowni państwo, nie jesteśmy w stanie spełnić wymogów, jakie tam określono, dlatego od 1 kwietnia 2023 roku pacjenci leżący w domu nie będą objęci opieką rehabilitacji domowej. Jest to dla nas wielka tragedia. Tylko w naszej gminie w domach obsługujemy 60 pacjentów. Wiąże się to również ze zwolnieniami pracowników. Od dawna nie było tak źle. Oczywiście nie ma akceptacji z naszej strony na takie rozwiązania. Nie ma akceptacji ze strony Krajowej Izby Fizjoterapii. Są protesty. Pokładamy jeszcze nadzieję w Krajowej Izbie Fizjoterapii – powiedziała. Jako jedyny problemem zainteresował się burmistrz Sępólna, który poprosił o więcej szczegółów. – Poproszę o szersze naświetlenie tego problemu. Co jest przeszkodą uniemożliwiającą świadczenie tych usług? – zapytał Waldemar Stupałkowski.
– Wymogi, które są narzucone, jesteśmy w stanie w większości spełnić za wyjątkiem jednego. Narzucono nam zatrudnienie lekarza specjalisty na 1/4 etatu. Nawet gdybyśmy chcieli zatrudnić takiego lekarza, to nie ma takich lekarzy. NFZ wyłapuje koincydencje harmonogramów pracy lekarzy. Nawet gdybym go zatrudniła, to on siedziałby dwa razy w tygodniu w pustym gabinecie – oznajmiła Lucyna Suchomska.
Problem, który został poruszony, dotyczy wielu zakładów rehabilitacji, a dotyka głównie osoby obłożnie chore, które wymagają pomocy domowej. Wypada mieć nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży, a zakłady rehabilitacji nadal będą mogły świadczyć usługi w domach pacjentów.
Dotacja na chodnik w Piasecznie
Rada miejska zdecydowała jednogłośnie o udzieleniu z budżetu gminy dotacji celowej w kwocie
50 tys. zł. na rzecz powiatu sępoleńskiego na dofinansowanie budowy chodnika w miejscowości Piaseczno oraz dotacji celowej w kwocie 30 tys. zł. na rzecz powiatu sępoleńskiego na dofinansowanie realizacji zadania organizacji publicznego transportu zbiorowego. Jest to pokłosie porozumień zawartych pomiędzy samorządami różnego szczebla tworzącymi powiat.
Nowe przedszkole na papierze już jest
Najbardziej zadowoloną osobą spośród wszystkich zgromadzonych na sesji był Marek Tymecki. Dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej w Sępólnie przedstawił radnym projekt uchwały w sprawie utworzenia Gminnego Przedszkola nr 3 w Sępólnie.
„Potrzeba podjęcia uchwały wynika z zadań nałożonych na samorząd w przypadku tworzenia nowej placówki oświatowej. Zgodnie z Prawem oświatowym szkołę lub placówkę publiczną zakłada się na podstawie aktu założycielskiego, który określa odpowiednio jej typ lub rodzaj, nazwę i siedzibę. Przyczyną podjęcia niniejszej uchwały jest trwająca obecnie budowa nowego przedszkola
w Sępólnie. Aby umożliwić rekrutację dzieci do nowego przedszkola, ogłoszenie konkursu na stanowisko dyrektora i wybór dyrektora tej placówki oraz zatrudnienie kadry, niezbędne jest jej utworzenie” - czytamy w uzasadnieniu podjętej uchwały.
– Informuję mieszkańców zainteresowanych tą kwestią, że rekrutację do przedszkoli, w szczególności dzieci 3-letnich, prowadzić będą i przedszkole nr 1, i przedszkole nr 2, i przedszkole nr 3, bo teraz jest już utworzone. Ponieważ nie ma tam jeszcze kadry pedagogicznej, zapisy do przedszkola nr 3 przyjmować będzie gminne przedszkole nr 1. Od 20 lutego do 7 marca rodzice mają czas na składanie wniosków o przyjęcie dzieci do przedszkoli – powiedział podczas sesji Marek Tymecki, szef gminnej oświaty.
Istnieje duża szansa, że budowa przedszkola zakończy się przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. To by oznaczało, że we wrześniu nowy obiekt będzie gotowy na przyjęcie dzieci. Utworzenie nowej placówki oświatowej to historyczny moment w najnowszej historii sępoleńskiego samorządu.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.
Zaloguj się
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...