Sępólno

Powiatowo-gminne święto plonów

Robert Lida, 08 wrzesień 2022, 09:28
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W niedzielę na terenie sępoleńskiego Krajna Parku odbyły się powiatowo-gminne dożynki. Mimo organizacyjnych niedoskonałości imprezę odwiedziło wielu mieszkańców całego powiatu. Jej najważniejszym atutem była pogoda.
Powiatowo-gminne święto plonów

Wielobarwny korowód zainaugurował powiatowo-gminne dożynki w Sępolnie

Powiatowo-gminne święto plonów

Starostowie dożynek: Karolina Basińska i Bartłomiej Bauza

Dożynki powiatowe do tej pory były organizowane po kolei, w każdej gminie tworzącej powiat. Dwuletnia przerwa spowodowana pandemią zaburzyła ten cykl i powstał problem z ustaleniem tegorocznego gospodarza. Podczas konwentu powiatu, kiedy miała zapaść decyzja w tej sprawie, włodarze gmin Więcbork, Kamień i Sośno nie zamierzali się wychylać w tej kwestii. Gmina Sępólno zgłosiła się na ochotnika. Dożynki powiatowe połączono z gminnymi.
Imprezę zainaugurował dożynkowy korowód, który przemaszerował spod Centrum Kultury i Sztuki do Krajna Parku, który znajduje się na terenie Centrum Sportu i Rekreacji. Na szczęście dla pań, które przygotowały dożynkowe wieńce, ich dzieła tak długą trasę pokonały na lawecie. Na miejscu wieńce złożono przed sceną, która na godzinę stała się również polowym ołtarzem, przy którym mszę świętą dziękczynną odprawił proboszcz sępoleńskiej parafii ks. prałat Henryk Lesner. 
Później dożynkowy obrzęd zaprezentowali podopieczni Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie. Następnie starostowie tegorocznych dożynek Karolina Basińska z Wiśniewy oraz Bartłomiej Bauza z Zalesia wręczyli staroście Jarosławowi Tadychowi oraz burmistrzowi Waldemarowi Stupałkowskiemu dwa bochny chleba wypieczone z tegorocznej mąki. Gospodarze dożynek ucałowali je i obiecali sprawiedliwy podział. Chleb został pokrojony i rozdany mieszkańcom obecnym na uroczystości. 
Jest już tradycją, że podczas dożynek przyznawane są nagrody dla wyróżniających się rolników. W tym roku nagrody starosty otrzymali: Karolina i Aleksander Basińscy z Wiśniewy, Aniela i Bartłomiej Bauzowie z Zalesia, Joanna i Marek Łojowie z Dorotowa, Beata i Adam Kiedrowiczowie z Pęperzyna, Katarzyna i Grzegorz Chylewscy z Dąbrowy, Agnieszka i Łukasz Kopiszkowie z Małej Cerkwicy, Elżbieta i Marceli Kuncowie z Jaszkowa oraz Iwona i Dariusz Groccy z Sośna. 
Nagrody burmistrza Sępólna otrzymali: Małgorzata i Damian Winowieccy z Niechorza, Marlena i Łukasz Radowscy z Zalesia, Rafał Gruszka z Wałdowa, Patryk Prekop z Wilkowa, Natalia i Dawid Kowalscy z Włościborza. 
Po oficjalnej części tegorocznych dożynek ich uczestnicy mogli skorzystać z kulinarnej oferty kół gospodyń wiejskich z terenu całego powiatu. Była też wystawa maszyn rolniczych oraz stoiska z rękodziełem. Na scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne „Kruszynioki” oraz „Nadwiślanie”, a także Krzysztof Filasiński. Bydgoski wokalista zaproponował koncert pt. „The best of Krawczyk”.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
- Nie chodzi o koncert, chodzi o spotkanie, o bycie razem -...
W sobotnie popołudnie na placu przy Wiejskim Ośrodku Kultury w...