Sępólno

Prezydenckie odznaczenia za bohaterską postawę

Robert Lida, 11 marzec 2021, 11:27
Średnia: 0.0 (0 głosów)
25 lutego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia wysokich odznaczeń państwowych. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski prezydent Andrzej Duda przyznał pośmiertnie Marii i Leonardowi Broczkom z Sępólna. W ich imieniu odznaczenia odebrał syn Ryszard.
Prezydenckie odznaczenia  za bohaterską postawę

Odznaczenia wręczył minister Błażej Spychalski. Obok wojewoda Mikołaj Bogdanowicz

Prezydenckie odznaczenia  za bohaterską postawę

Ryszard Broczek prezentuje krzyże przyznane jego rodzicom

Odznaczenia wręczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Błażej Spychalski oraz wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. 
,,Za bohaterską postawę i niebywałą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej. Za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich” - czytamy w liście gratulacyjnym podpisanym przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Rodzina pana Ryszarda pochodzi z Kresów Wschodnich, a dokładnie z miejscowości Wygnanka koło Dubna w powiecie łuckim.
– Dziadek wszedł kiedyś do stodoły, a tam schowało się 25 Żydów. Przez jakiś czas ich tam przechowywał, nosił jedzenie i inne potrzebne do życia rzeczy. Dowiedział się jednak, że ktoś na niego doniósł. Dobrze wiedział, że za ukrywanie Żydów grozi śmierć i to całej rodziny. Ci, którzy byli u dziadka, zostali rozparcelowani po całej rodzinie, między innymi u moich rodziców. Tak to trwało do 1944 roku. Później na 3 tygodnie trafiliśmy do obozu przejściowego w Krakowie, a stamtąd odesłano ojca do pracy u ,,bambra” pod Kielcami – wspomina Ryszard Broczek. 
Jego dziadek po wojnie, kiedy Polska utraciła Kresy Wschodnie, przybył na Krajnę, a dokładnie do Dziechowa. Było tak jak w kultowym filmie o Kargulach i Pawlakach. – Pociąg na cały dzień zatrzymał się w Sępólnie i kto chciał, mógł z niego wysiąść i się tutaj osiedlić – wspomina pan Ryszard, którego rodzice później dojechali na nasz teren. 
Leonard Broczek przez lata szukał, między innymi przez PCK, kontaktu z ocalonymi Żydami lub ich potomkami. Udało mu się dotrzeć do jednego, mieszkającego w Łodzi. 
W 1989 roku państwo Broczkowie zostali uhonorowani medalami ,,Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, czyli najwyższymi izraelskimi odznaczeniami nadanymi przez instytut pamięci Jad Waszem.
 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...