Sępólno

Prowokacja na cmentarzu

Robert Lida, 02 listopad 2023, 11:20
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Pod obeliskiem, który znajduje się na cmentarzu żołnierzy Armii Radzieckiej przy ulicy Chojnickiej, ktoś umieścił rosyjską flagę. Władze miasta odpowiedzialne za to miejsce nakazały jej usunięcie.
Prowokacja na cmentarzu

Na białym tle tajemnicze zdanie

Prowokacja na cmentarzu

Obelisk z flagą wrogiego państwa

O rosyjskiej fladze na cmentarzu poinformował nas mieszkaniec Więcborka. Faktycznie u podstawy obelisku, który tam się znajduje, zainstalowano w dosyć trwały sposób sporych rozmiarów flagę państwa, któremu nie podoba się obecny porządek w Europie. Na tkaninie flamastrem niedbale  napisano: „Oczy otworzyć czas, zanim przepadną wartości w nas”. Trzeba przyznać, że to zdanie jest intrygujące i daje wiele do myślenia. Tylko w jakim kontekście zostało tutaj użyte? Czy ma ono charakter prorosyjski czy antyrosyjski? Czy to w jakiś sposób koresponduje z tym, co wykuto na froncie obelisku: „Pamięci bohaterom czerwonej armii poległym za wolność narodów”? W zestawieniu z flagą raczej to pierwsze. Tak czy inaczej, mamy tutaj do czynienia z jakąś prowokacją. Czerwonoarmiści wygonili z Sępólna hitlerowców, ale zaraz potem zabijali Polaków, grabili i gwałcili polskie kobiety. 
Formalnie gospodarzem cmentarza jest gmina, która na jego utrzymanie otrzymuje środki z budżetu wojewody. Co na to ojcowie miasta i gospodarze terenu? Zdjęcia wykonane w niedzielę pokazaliśmy obu burmistrzom Sępólna. 
– To trzeba zaraz zdjąć – odpowiedział krótko wiceburmistrz Marek Zieńko i sięgnął po telefon, aby wydać odpowiednie dyspozycje. Minęło pół godziny i otrzymaliśmy informację, że flagi na obelisku już nie ma.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...