Powiat

Przetarg na wykonanie projektów i budowę obwodnic Sępólna i Kamienia

Robert Lida, 19 październik 2023, 16:07
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wykonanie projektów oraz budowę obwodnic Sępólna i Kamienia.
Przetarg na wykonanie projektów i budowę  obwodnic Sępólna i Kamienia

Tutaj rozpocznie się obwodnica Kamienia. Fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Bydgoszczy

13 października burmistrz Sępólna obchodził 60. urodziny, ale informacja o przetargu to prezent dla wszystkich mieszkańców tych miejscowości, nie tylko dla burmistrza. W tym dniu GDDKiA Odział w Bydgoszczy wysłała do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej dokumentację przetargu na zaprojektowanie dwóch obwodnic w ciągu drogi krajowej nr 25. Chodzi o inwestycję zapisaną w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku, która wyprowadzi ruch tranzytowy z Sępólna i Kamienia. Lada dzień specyfikacja zamówienia ukaże się na platformie zakupowej GDDKiA. Ogłoszenie o przetargu zamieszczone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oznacza, że o kontrakt wart kilkaset milionów złotych będą mogły się również ubiegać podmioty zagraniczne. Inwestor ogłosił przetarg w formule „zaprojektuj i wybuduj”. To znaczy, że zwycięzca postępowania sam będzie musiał opracować dokumentację budowlaną, uzyskać niezbędne pozwolenia i wybudować dwie obwodnice, które w tym przypadku są traktowane jako jedna inwestycja. Najprawdopodobniej ze względu na zakres prac do przetargu przystąpią konsorcja wykonawców.  W tej chwili należy trzymać kciuki za to, aby wykonawcę udało się  wyłonić. 
Obwodnica Sępólna będzie miała długość 6,5 km. Najpierw przejdzie estakadą nad Sępolenką, a linię kolejową przetnie pod wiaduktem kolejowym. Dalej trasa będzie biegła równolegle do linii kolejowej. Na przecięciu z drogą krajową i drogą wojewódzką powstaną skrzyżowania z ruchem okrężnym. Z kolei obwodnica Kamienia będzie miała długość 2,2 km. Zacznie się na rondzie przy stacji Orlenu. Dalej przejdzie mostem nad rzeką Kamionką i włączy się do krajówki w Orzełku. 
Prace zmierzające do wydania decyzji środowiskowych rozpoczęły się już w 2016 roku. W pewnym momencie terminy dla obu obwodnic „się rozjechały”. Po prostu decyzję dla obwodnicy Kamienia wydawał burmistrz tego miasta, a dla obwodnicy Więcborka Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Później pojawiły się problemy z firmą, która miała wykonać badania geologiczne gruntu. Firma ogłosiła upadłość i nie wykonała zlecenia. Trzeba było znaleźć nową. Wygląda na to, że proces inwestycyjny związany z budową krajeńskich obwodnic będzie liczył co najmniej 10 lat. Jakie terminy wyznaczy inwestor? Kiedy pojedziemy obu obwodnicami? O tym przekonamy się w ciągu najbliższych dni, kiedy zamówienie pojawi się na platformie zakupowej. 
Równolegle trwają prace związane z budową tak zwanej małej obwodnicy, która „zdejmie” ruch tranzytowy z kierunku Poznania, czyli z Drogi Wojewódzkiej nr 241 i skieruje go na dużą obwodnicę. Badania natężenia ruchu pokazały, że duża obwodnica bez tej małej nie miałaby większego sensu. W tym przypadku inwestorem jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. 
Oto kalendarium dotychczasowych prac związanych z obwodnicami:

Kalendarium

* 22 marca 2016 r. – podpisano umowę na opracowanie STEŚ wraz z materiałami do DŚU dla obu obwodnic. 
* 7-8 grudnia 2016 r. – odbyły się spotkania informacyjne z mieszkańcami ws. obwodnic.
* 23 kwietnia 2021 r. – RDOŚ w Bydgoszczy wydał decyzję środowiskową dla obwodnicy Kamienia. 
* 24 września 2021 r. – RDOŚ w Bydgoszczy wydał decyzję środowiskową dla obwodnicy Sępólna.
* 18 marca 2022 r. – podpisanie umowy na rozpoznanie i badania podłoża pod budowę obwodnic.  
* 9 marca 2023 r. – podpisanie umowy na kontynuację rozpoznania i badania podłoża pod budowę obwodnic. 
* 13 października 2023 r. – publikacja w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ogłoszenia o przetargu na projekt i budowę obwodnic Sępólna i  Kamienia. 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...