Radni po wakacjach wrócili do szkoły
Zgodnie ze statutem gminy sesja wrześniowa odbywa się w pierwszym tygodniu roku szkolnego i jest poświęcona właśnie oświacie. Gmina Sośno po likwidacji szkoły w Sitnie ma już od kilku lat dobrze poukładaną sieć szkół. Dwa zespoły szkół oraz jedna samodzielna szkoła podstawowa zaspokajają potrzeby, chociaż i tutaj, jak wszędzie, daje znać o sobie niż demograficzny. Z informacji przedstawionej przez kierownika zespołu oświaty samorządowej, Adama Ostrowskiego, wynika, że do gminnych szkół uczęszcza w tym roku 484 uczniów, z tego 319 do szkół podstawowych i 165 do gimnazjów (w stosunku do roku poprzedniego ubyło tylko 8 uczniów). Pracuje z nimi 56 nauczycieli. Tylko 15 rodziców dzieci 6-letnich posłało swoje pociechy do klasy pierwszej. Takich dzieci na terenie gminy zameldowanych jest 107.
Coraz tłoczniej jest w sośnieńskim przedszkolu. Obecnie uczęszcza do niego 90 dzieci w 4 oddziałach. Jeden oddział jest finansowany z programu „Maluch w przedszkolu”.
– Lokale, sprzęt i kadra są należycie przygotowane do nowego roku szkolnego – zameldował radnym Adam Ostrowski.
– Oświata to nasze największe zadanie. Przeznaczamy na nie około 50 procent budżetu gminy. Dziś możemy powiedzieć, że decyzje podjęte przez poprzednie kadencje były trafne. Reorganizacja sieci szkół odbyła się bezboleśnie. Z dużym niepokojem spoglądamy jednak w stronę Przepałkowa. Nie jest tajemnicą, że byt tej szkoły zależy od dzieci z terenu gminy Sępólno, a Sępólno w tej sprawie nie zasypia gruszek w popiele – podsumował krótką dyskusję wójt, Leszek Stroiński. W trakcie roboczej części sesji radni podjęli uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu na sfinansowanie planowanego deficytu gminy. Kwota kredytu, którego okres spłaty ustalono na 10 lat, wliczając w to 3-letni okres karencji, to 550.000 złotych. Zgodnie z założeniem budżetu gminy deficyt ma być przeznaczony na reorganizację zadań inwestycyjnych, w tym przebudowę i rozbudowę Gminnego Domu Kultury, która właśnie ma miejsce.
Kolejne uchwały dotyczyły zmian w budżecie oraz wieloletniej prognozie finansowej. Przyczyną zmian w WPF jest odstąpienie od realizacji zadania polegającego na przebudowie hydroforni w Przepałkowie i budowy sieci wodociągowej w Sośnie. Zadanie to zostało przeniesione na przyszły rok. Rada Gminy podjęła również uchwałę w sprawie funkcjonowania Samorządowego Przedszkola w Sośnie. Gmina prowadzi przedszkole od 1992 roku. Wówczas to z mocy prawa przedszkole państwowe stało się przedszkolem samorządowym, a mienie państwowe decyzją wojewody zostało skomunalizowane. Przez ponad 20 lat przedszkole to nie posiadało dokumentu źródłowego określającego powstanie tej gminnej jednostki organizacyjnej. Po prostu nie było aktu założycielskiego. Ten fakt utrudniał pozyskiwanie środków zewnętrznych. Ponadto historycznie nie ukształtowała się jednoznaczna nazwa przedszkola. Stosowano różne nazwy. W uchwale, która prostuje te wszystkie niedociągnięcia, przyjęto nazwę zgodną ze statutem „Samorządowe Przedszkole w Sośnie”.
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.