Sępólno
Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle
Robert Środecki, 23 lipiec 2020, 12:28
Średnia:
0.0
(0 głosów)
Trwa nabór do szkół ponadgimnazjalnych działających na terenie powiatu. Pomimo dobrych wyników ubiegłorocznych matur, młodzież nie jest zainteresowana nauką w Liceum Ogólnokształcącym w Sępólnie. Świadczą o tym dane liczbowe. Podania złożyło 28 osób. Tylko 8 z nich dostarczyło oryginały świadectw. To oznacza, że szkoła może mieć duży kłopot ze skompletowaniem klasy pierwszej.
W czasie wakacji dyrektorzy poszczególnych szkół prężą muskuły i robią wszystko, aby przyciągnąć jak największą liczbę absolwentów klas VIII. Placówki oświatowe prześcigają się w akcjach promocyjnych. Na stronie facebookowej LO w Sępólnie można przeczytać, że to najlepsze liceum w mieście. Nie każdego żartobliwa forma promocji przekonała. Świadczą o tym dane liczbowe. Starostwo Powiatowe w Sępólnie posiada szczegółową informację dotyczącą procesu rekrutacji. Dane są regularnie aktualizowane.
– Do tej pory do Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie absolwenci klas VIII złożyli 28 podań, ale tylko 8 osób dostarczyło oryginały świadectw. Dla porównania do Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku wpłynęło 65 podań o przyjęcie do szkoły, z czego 39 osób dostarczyło oryginały świadectw – informuje Lidia Sokulska-Tłok, dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Sępólnie.
Jaki wniosek płynie z tej informacji? W Więcborku nie będzie żadnego problemu z utworzeniem dwóch klas pierwszych. W Sępólnie może być duży kłopot z utworzeniem jednej. A co na ten temat mówi dyrektor Tomasz Cyganek?
– Jesteśmy w trakcie procesu rekrutacji, który składa się z kilku etapów. Nieco więcej informacji będziemy posiadać 4 sierpnia, kiedy upływa termin składania przez uczniów zaświadczeń o zdanym egzaminie ósmoklasisty.
Konkretne dane dotyczące tegorocznej rekrutacji powinniśmy poznać w połowie sierpnia. Do tego czasu mamy zamiar promować szkołę. Będę osobiście rozmawiał ze wszystkimi rodzicami, których dzieci złożyły podania do naszej szkoły i rzetelnie przedstawię ofertę edukacyjną liceum. Oczywiście dane liczbowe są niepokojące. Pierwszy raz mamy do czynienia z taką sytuacją. Być może nasza oferta edukacyjna, która w ubiegłym roku się sprawdziła, nie przekonała rodziców. Będziemy musieli nad tym popracować i zmodyfikować ofertę edukacyjną, która pozwoli nam dotrzeć do szerszej grupy. Mam nadzieję, że wkrótce sytuacja się wyjaśni i uda nam się skompletować kameralną klasę.
W najgorszym przypadku we wrześniu w sępoleńskim liceum nie będzie ani jednej klasy pierwszej. Byłaby to sytuacja bez precedensu w najnowszej historii szkoły. Dla pełnego zobrazowania sytuacji podajemy dane z innych placówek. Do szkoły branżowej w ZSP w Sępólnie wpłynęło do tej pory 49 podań, z czego 40 osób złożyło oryginały świadectw. Do technikum wpłynęło również 49 podań, a 27 osób złożyło oryginały świadectw. Chęć nauki w szkole branżowej w CKZiU w Więcborku zadeklarowały 33 osoby z czego 30 osób złożyło oryginały świadectw. W technikum chce się uczyć 91 osób, a 62 osoby złożyły oryginały świadectw.
– Od pewnego czasu obserwujemy renesans szkół branżowych. Wielu uczniów wybiera tę formę edukacji. Dla pocieszenia powiem, że w kolejnych latach nastąpi znaczący wzrost liczby absolwentów klas VIII. Ten fakt powinien mieć przełożenie na proces rekrutacji do szkól ponadpodstawowych – dodaje Lidia Sokulska-Tłok, dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Sępólnie.
Do tematu wrócimy przed końcem wakacji.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.
Zaloguj się
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...