Sępólno

Święty Wawrzyniec dla Marii Kryger

Robert Środecki, 13 sierpień 2020, 10:41
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W poniedziałek w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej wieńcząca tegoroczne Dni Sępólna. Najważniejszym punktem w porządku obrad było wręczenie statuetki św. Wawrzyńca, patrona gminy Sępólno. W tym roku to zaszczytne kiedyś wyróżnienie otrzymała Maria Kryger, emerytowana nauczycielka.
Święty Wawrzyniec dla Marii Kryger

Maria Kryger z przyjaciółmi z teatru „Bakro”

Święty Wawrzyniec dla Marii Kryger

Statuetkę św. Wawrzyńca Marii Kryger wręcza burmistrz Waldemar Stupałkowski

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Sępólnie rozpoczęła się od mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym. Po nabożeństwie radni i zaproszeni goście przenieśli się do sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki, gdzie pojawiło się kilku laureatów nagrody św. Wawrzyńca z poprzednich lat. Miłym wprowadzeniem był hymn Krajny odśpiewany przez sekcję wokalną Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na fortepianie akompaniował Arkadiusz Adamiak. 
Historię nagrody św. Wawrzyńca przypomniał burmistrz Sępólna, który oznajmił, że to już 16. spotkanie w dniu imienin patrona gminy. – Szanowni Państwo, w bieżącym roku na wniosek Polskiego Związku Emerytów Rencistów i i Inwalidów oddział rejonowy w Sępólnie burmistrz postanowił przyznać nagrodę św. Wawrzyńca pani Marii Kryger. Pani Maria Kryger, rodowita sępólnianka, pracę zawodową rozpoczęła w 1966 roku, pracując przez 40 lat w szkołach na terenie gminy Sępólno. Przez 11 lat pełniła funkcję komendanta ZHP w Sępólnie. Dała się poznać jako dobry nauczyciel, który zawsze w swojej pracy robi więcej, niż do niego należało zajmując się nie tylko dziećmi, ale także organizacją różnych imprez. Działając w harcerstwie, organizowała biwaki i obozy dla dzieci. Dwukrotnie społecznie pełniła funkcję komendanta obozu harcerskiego w Warszawie, gdzie promowała nasze miasto. Jako żeglarz aktywnie włączyła się w akcję zbierania funduszy na budowę żaglowca „Dar Młodzieży”. Po przejściu na emeryturę nie zrezygnowała ze swojej aktywności i swoich pasji. Wstąpiła do Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Sępólnie, gdzie założyła i prowadzi zespół teatralny „Bakro”, którego jest głównym reżyserem i autorem scenariuszy. Wraz z członkami zespołu promuje naszą gminę, wyjeżdżając do innych miast. Pani Maria trzykrotnie przygotowała jasełka, w których wystąpili samorządowcy. Pani Maria wspiera działalność CKiS, biblioteki, a także Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jako jurorka uczestniczyła w wielu konkursach recytatorskich, ortograficznych oraz muzycznych. Za swoją wieloletnią pracę została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Burmistrz Sępólna przyznał nagrodę św. Wawrzyńca pani Marii Kryger za pełną zaangażowania postawę i wkład pracy w całokształt prowadzonej przez nią działalności, przede wszystkim kulturalnej, ale także oświatowej, szerzonej wśród mieszkańców, i promowanie walorów Krajny – powiedział Waldemar Stupałkowski. 
Po wręczeniu statuetki przez burmistrza głos zabrała laureatka. – Wiadomość o przyznaniu mi tej cennej nagrody wywołała we mnie najpierw uczucie niedowierzania, a potem ogromnej radości i wzruszenia. Dzisiejsza uroczystość jeszcze spotęgowała to uczucie. Jestem ogromnie szczęśliwa i dumna, że od dzisiejszego dnia mogę dołączyć do grona tak zacnych osób, które otrzymały tę nagrodę przede mną. Praca społeczna daje dużo satysfakcji i zadowolenia, ale jeszcze milej jest, jak ktoś zauważy to zaangażowanie i uzna, że ta praca jest potrzebna. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy inicjatywę nagrodzenia mnie popierali i akceptowali. Szczególne miejsce w moim sercu zajmuje zespół „Bakro”, z którym pracuję już 15 lat. Poprzez przedstawienia chcemy dawać dobro, zbliżać ludzi, zbliżać pokolenia – powiedziała. 
Do Marii Kryger ustawiła się długa kolejka zamaskowanych gości i przyjaciół z gratulacjami. 
RŚ           
Do tej pory nagrody św. Wawrzyńca otrzymali:
2005 rok – Zenon Skierka
2006 rok – Marian Kotewicz, Bolesław Krzyżanowski
2007 rok – MLKS Krajna Sępólno
2008 rok – chór parafialny Cecylia
2009 rok – wszystkie jednostki OSP działające na terenie gminy
2010 rok – Bartłomiej Pawełczak
2011 rok – Stowarzyszenie „Dorośli – Dzieciom”
2012 rok – Stowarzyszenie „Duże Różowe Słońce” oraz wszystkie koła gospodyń wiejskich działające na terenie gminy 
2013 rok – Janina Strep Szymańska, Jerzy Szymański, Bartłomiej Bonk oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi, Kół Gospodyń Wiejskich i Kółek Rolniczych gminy Sępólno
2014 rok – Danuta Wańke
2015 rok – Bernard Orłowski
2016 rok – Stanisław Drozdowski
2017 rok – zespół Lutowianie
2018 rok – Janusz Tomas 
2019 rok - Roman Buława 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...