Powiat
System niedoskonały
Robert Lida, 22 sierpień 2024, 10:09
Średnia:
0.0
(0 głosów)
Mieszkańcy osiedli zarządzanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Sępólnie kilka tygodni temu otrzymali rozliczenia za ciepło zużyte w poprzednim sezonie grzewczym. Jak zwykle jest grupa niezadowolonych i dyskusje na temat wadliwości obecnego systemu rozliczeń. Znienawidzone słowo „podzielnik” jest odmieniane przez wszystkie przypadki.
W nowych osiedlach deweloperskich tego problemu nie ma. Tam często stosuje się nowoczesne ciepłomierze czy jak kto woli liczniki ciepła. Niestety ciepłomierze warunkiem zastosowania ciepłomierzy jest osobne zasilanie ciepłem każdego lokalu. W budynkach starszego typu, a z takimi mamy do czynienia na spółdzielczych osiedlach w Sępólnie, Więcborku, Kamieniu i Sośnie, stosowano tak zwane piony ciepłownicze, z których ciepło jest rozprowadzane do poszczególnych lokali. Aby w tego typu budynkach zastosować ciepłomierze, należałoby wybudować zupełnie nowe sieci c.o. Koszty takiej modernizacji są z pewnością gigantyczne. Dlatego na poszczególnych budynkach stosuje się ciepłomierze główne, a w lokalach podzielniki ciepła. Osobną kwestią jest jeszcze ciepło zużyte w częściach wspólnych budynków, na przykład na klatkach schodowych. Coroczne rozliczenie ciepła, które otrzymują właściciele czy najemcy mieszkań, zawsze budzi sporo emocji. Zadowoleni są ci, którzy mają zwroty nadpłaconej zaliczki. Natomiast ci, którzy muszą dopłacić, mają powody do narzekań. Niestety, system podzielnikowy czasami prowadzi do patologii. Pisaliśmy jakiś czas temu o wspólnocie mieszkaniowej Słowackiego 3, gdzie w ciągu okresu rozliczeniowego 7 lokali nie zużyło ani jednego gigadżula ciepła. Natomiast kilkoro właścicieli miało dopłaty w kwocie od kilku do ponad 20 tys. zł. Owszem, podzielniki mobilizują do oszczędzania, ale niektórzy biorą to zbyt dosłownie. Potem się dziwią, że w mieszkaniu jest wilgoć. Część właścicieli mieszkań pyta, czy władze spółdzielni nie zastanawiały się nad przejściem na system opłat za ciepło od metra kwadratowego. Ich zdaniem taki system byłby bardziej sprawiedliwy i wyeliminowałby tych, którzy zakręcają wszystkie grzejniki i cały dzień siedzą w kuchni, ogrzewając się ciepłem z gazowych palników kuchenki.
O ustosunkowanie się do tej sprawy poprosiliśmy prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej w Sępólnie, Marię Grochowską. Oto jej odpowiedź:
W odniesieniu do zapytania prasowego, Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Sępólnie Kraj. wyjaśnia, iż rozliczanie kosztów zużycia energii cieplnej w odniesieniu do metra kwadratowego było wielokrotnie przedmiotem dyskusji i analiz. Z punktu widzenia Zarządcy system takowy jest najmniej skomplikowanym, najszybszym w realizacji i pozbawionym dodatkowych kosztów w postaci zakupu urządzeń odczytowych czy kosztów rozliczeń. Jednak nie jest systemem pozbawionym wad. Przykładem są lokale mieszkalne, w których pomimo długotrwałej nieobecności właściciela odpłatność za ciepło każdego miesiąca i tak obowiązuje. Podobnie rzecz ma się w przypadku gdy osoba zamieszkująca jest zwolennikiem niższych temperatur w pomieszczeniach i korzysta ze znikomej ilości ciepła – efekt ten sam, odpłatność wyniesie dokładnie tyle samo co u sąsiada, który korzysta maksymalnie, gdyż jest zwolennikiem wysokich temperatur. I najistotniejsza chyba kwestia , a mianowicie racjonalność użytkowania ciepła przez samych mieszkańców. Wiele razy spotykamy się z opinią, że rozliczenie z metra powoduje brak woli oszczędzania wspólnego ciepła i zachowania typu: „skoro płacę od metra, to mogę otwierać okna przy włączonym ogrzewaniu”.
Korzystając z możliwości, postaramy się wyjaśnić, skąd w takim razie przyjęty system podzielników kosztów ogrzewania w naszych rozliczeniach .
Aktualnie obowiązujące przepisy mają swój początek w Dyrektywie Unii Europejskiej dotyczącej efektywności energetycznej zobowiązującej państwa członkowskie Unii Europejskiej do osiągnięcia określonego poziomu oszczędności energetycznych. Dokonać tego należy przy pomocy systemów, których celem jest poprawa efektywności energetycznej w gospodarstwach domowych, obiektach przemysłowych i transporcie. Jednym ze sposób na realizację tego celu jest wprowadzenie powszechnego obowiązku indywidualnego rozliczania kosztów ciepła.
W związku z powyższą Dyrektywą konieczne było dostosowanie przepisów krajowych, aby spełniały one wymogi unijne. W odpowiedzi na te zmiany, dostosowano polskie regulacje, takie jak Ustawa Prawo Energetyczne oraz Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2021 r., które precyzują zasady rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie bardziej sprawiedliwego i efektywnego podziału kosztów ciepła, co wpływa na oszczędne gospodarowanie energią oraz ochronę środowiska. Bardzo istotną kwestią wprowadzoną ww. Rozporządzeniem jest określenie maksymalnej i minimalnej opłaty za ciepło w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania. Wprowadzenie tych zmian ma przede wszystkim wyeliminować sytuacje, w których lokatorzy ponoszą koszty zakupu ciepła sąsiadów, którzy zakręcają grzejniki lub nieracjonalnie korzystają z systemu ogrzewania budynku wielolokalowego.
Ustawa - Prawo energetyczne. zobowiązuje właściciela lub zarządcę budynku do rozliczania kosztów ciepła na wszystkie lokale w danym budynku. W myśl tej ustawy zarządca lub właściciel budynku rozliczając koszty ciepła powinien zastosować właściwą metodę wykorzystując do tego celu ciepłomierze mieszkaniowe lub nagrzejnikowe podzielniki kosztów ogrzewania. Następnie właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie budynku.
Zgodnie z przepisami powyższej ustawy, właściciele lub zarządcy budynków wielolokalowych, w których ciepło jest dostarczane z sieci ciepłowniczej lub innych centralnych źródeł ciepła, mają obowiązek stosowania urządzeń służących do pomiaru lub rozliczania zużycia ciepła na poszczególne lokale. W budynkach wielolokalowych z pionową instalacją centralnego ogrzewania takimi urządzeniami są właśnie podzielniki kosztów ciepła. W Rozdziale 7 Ustawy Art. 56, ustępie 1, punkt 6a oraz ustępie 2, punkt 3 ustawodawca wprowadził kary pieniężne dla zarządców budynków, którzy naruszyli obowiązek wyposażenia lokali budynku wielolokalowego w przyrządy pomiarowe lub urządzenia umożliwiające rozliczanie kosztów ciepła według zużycia lub nie stosują rozliczania kosztów według zużycia. W praktyce oznacza to, że w celu dokładnego rozliczenia kosztów ciepła, stosowanie podzielników jest obowiązkowe.
Publikacja wyjaśnień w prasie, pozwoli dużej grupie naszych mieszkańców na zapoznanie z zawiłością procedur prawnych w sprawie rozliczeń i decyzji władz Spółdzielni w tej sprawie.
Maria Grochowska
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.
Zaloguj się
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Wygląd i stan techniczny komunalnej substancji mieszkaniowej...
Dzisiaj ruszyła pierwsza kolejka Powiatowej Ligi tenisa Stołowego....
W Sitnie, znacznie odległym od stolicy gminy, odbyły się tegoroczne...