Sośno

Sztafeta biegnie dalej Droboszewski – Stroiński – Dobrzański

Robert Lida, 09 maj 2024, 10:12
Średnia: 0.0 (0 głosów)
We wtorek na inauguracyjnej sesji spotkała się Rada Gminy Sośno. Radni i nowy wójt złożyli ślubowania. Przewodniczącym rady został Ryszard Badziński, a wiceprzewodniczącym Mariusz Kuszewski.
Sztafeta biegnie dalej  Droboszewski – Stroiński – Dobrzański

Sesja w Sośnie rozpoczęła się od odśpiewania hymnu

Sztafeta biegnie dalej  Droboszewski – Stroiński – Dobrzański

Gratulacje od byłego wójta

Pierwsza sesja Rady Gminy Sośno odbyła się w świetlicy wiejskiej w Dziednie. Ma to związek z przedłużającą się przebudową domu kultury w Sośnie. Zgodnie z prawem pierwszą sesję zwołuje komisarz wyborczy, ale w nadesłanym porządku obrad nie uwzględnił ważnej czynności czyli wręczenia zaświadczeń o wyborze na wójta i na radnych. W związku z tym wręczenie zaświadczeń przez przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej Andrzeja Matuszaka odbyło się przed oficjalnym rozpoczęciem obrad. Same obrady poprzedziło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego i w tym miejscu musimy dodać, że to jedyna inauguracja rady w powiecie sępoleńskim, którą rozpoczynał Mazurek Dąbrowskiego. Z pewnością dodało to powagi pierwszej sesji sośnieńskiego samorządu. 
Przed przystąpieniem do czynności związanych z wyborem osób funkcyjnych w radzie radni złożyli ślubowanie i zgodnie z prawem, od tej pory objęli swoje mandaty. O godzinie 10.34 ślubowanie złożył nowy wójt gminy Sośno, Piotr Dobrzański. 
– Drogi Leszku, panie wójcie w imieniu mieszkańców naszej gminy dziękuję bardzo za te 18 lat owocnego zarządzania gminą. To była bardzo dobra praca i bardzo dobra współpraca. Uważam, że dzięki temu nasza gmina jest dobrze postrzegana. Panie wójcie bardzo dziękujemy za wszystko, co pan zrobił dla naszej gminy. No cóż, działamy dalej. Jest to swgo rodzaju sztafeta: Droboszewski – Stroiński, a teraz przyszedł czas na Dobrzańskiego. Mam nadzieję, że przykład takiej dobrej współpracy, sztafety będę dalej kontynuował. Był to dla mnie zaszczyt pracować z panem przez te 18 lat. Osobiście mam satysfakcję, że mogłem współpracować z moimi poprzednikami, a teraz ja otrzymałem od mieszkańców mandat zaufania, za które jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuję. Przede wszystkim dziękuję tym, którzy poszli do wyborów. Oczywiście nie wszyscy głosowali na mnie i ja to rozumiem, ale zawsze uważam aktywność za bardzo ważną. Bardzo proszę o wsparcie i zrozumienie dotyczące naszych wspólnych działań w samorządzie, które jak wiemy nie są takie łatwe. Jest to wielki zaszczyt, ale i odpowiedzialność, którą mam nadzieję będziemy wspólnie nieść z naszą radą dla dobra mieszkańców – mówił nowy wójt tuż po złożeniu ślubowania i symbolicznym przekazaniu władzy przez swojego poprzednika.
Obrady pierwszej sesji do czasu wyboru przewodniczącego prowadził radny senior, czyli Ryszard Badziński. Radny Badziński nie musiał zmieniać miejsca ponieważ w tajnym głosowaniu został wybrany na przewodniczącego Rady Gminy Sośno obecnej kadencji. Powyborczy układ sił w radzie wyraźnie wskazywał na to, że przewodniczącym zostanie ktoś z komitety wyborczego Piotra Dobrzańskiego. Ten komitet w samorządzie reprezentuje 8 radnych, a to jest ustawowa większość w najważniejszych głosowaniach. Radny Marcin Skalski zgłosił kandydaturę Stanisława Gackowskiego, ale w głosowaniu 9 głosów poparcia otrzymał Ryszard Badziński. To znaczy, że ktoś przyłączył się do wspomnianej ósemki. Na wiceprzewodniczącego rady wybrano równie doświadczonego samorządowca, czyli Mariusza Kuszewskiego. 
W dalszej części obrad radni wybrali przewodniczących oraz ustalili składy osobowe poszczególnych komisji. Zdecydowano, że tak, jak do tej pory w radzie oprócz dwóch wymaganych ustawą komisji (komisja rewizyjna i komisja skarg, wniosków i petycji) będą funkcjonować jeszcze trzy komisje problemowe. Przewodniczącą komisji rewizyjnej została Wioletta Pacek z „Ekipy Gacka”. Na czele komisji finansów, planowania budżetu i spraw socjalnych stanie radna Sylwia Kamińska. Na czele komisji rolnictwa, bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej radny Mirosław Dominiak, a komisji oświaty, kultury, zdrowia i sportu radny Henryk Wardziński. Natomiast szefem doraźnej komisji skarg, wniosków i petycji został radny Remigiusz Zieliński. 
Ostatnią uchwałą, którą we wtorek podjęli radni była uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia wójta. Jednogłośnie zdecydowano, że nowy wójt będzie zarabiał tyle, co jego poprzednik, który właśnie został emerytem. Łączne wynagrodzenie wójta Dobrzańskiego, na które składa się wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny, dodatek specjalny oraz dodatek stażowy wyniesie 15.450 zł brutto. Obecnie maksymalne dopuszczane prawem wynagrodzenie wójta to 20.041,90 zł brutto, a wynagrodzenie minimalne to 13.936 zł. Można więc powiedzieć, że ustalone przez radnych wynagrodzenie mieści się gdzieś pośrodku ustawowych widełek. 
Kolejna sesja Rady Gminy Sośno odbędzie się najprawdopodobniej 29 maja.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...