Sośno

Tak ma wyglądać nowy ośrodek zdrowia

Robert Środecki, 08 luty 2024, 11:45
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Wiemy już, jak będzie wyglądał nowy ośrodek zdrowia w Sośnie. Ma to być niepozorny budynek, zaspokajający potrzeby okolicznych mieszkańców i podmiotów świadczących tam usługi. W ubiegłym roku gmina pozyskała z Rządowego Funduszu „Polski Ład”: Programu Inwestycji Strategicznych dofinansowanie na realizację tego przedsięwzięcia. Dla małej i niezbyt bogatej gminy to ogromny krok naprzód.
Tak ma wyglądać nowy ośrodek zdrowia

Na papierze nowy ośrodek zdrowia prezentuje się okazale

Tak ma wyglądać nowy ośrodek zdrowia

Ośrodek zdrowia w Sośnie

W marcu ubiegłego roku wójt Sośna Leszek Stroiński podjął ostateczną decyzję w sprawie budowy nowego ośrodka zdrowia. Uznał, że remontowanie starego obiektu nie ma sensu i jest ekonomicznie nieuzasadnione. 
– Jesteśmy chyba wszyscy już trochę zmęczeni i zdegustowani tym obiektem w Sośnie z uwagi na to, że był on budowany wiele lat wstecz, kiedy obowiązywały zupełnie inne zasady i standardy funkcjonowania ośrodków zdrowia. Uważam, że nie ma sensu topić środków w coś, co nie osiągnie nigdy takich standardów, jakie będą obowiązywały. W związku z powyższym podjąłem decyzję, że przystępujemy do realizacji zadania pod nazwą ,,Budowa nowego ośrodka zdrowia w Sośnie”. Na dzisiaj środkami na ten cel nie dysponujemy. Będziemy je poszukiwać. Jeżeli nie będzie środków zewnętrznych z Polskiego Ładu lub innych programów, to wspomożemy się kredytem. Chcemy wybudować ośrodek na działkach ogrodowych znajdujących się przed istniejącym ośrodkiem. Miałby to być pawilon parterowy o powierzchni 150 m2 - 200 m2, który spełniałby oczekiwania pacjentów. Mieliśmy w głowie kilka lokalizacji: jedną przy przedszkolu, ale miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwolił nam na realizację tego zadania w tym miejscu z uwagi na to, że tereny są przeznaczone pod inwestycje oświatowo-kulturalne. Wspólnie z projektantem oglądaliśmy teren. Zasugerował nam, żebyśmy przeprowadzili badania geologiczne, więc zaczęło się coś dziać. W ubiegłym tygodniu zleciłem firmie geologicznej przeprowadzenie takich badań. Na podstawie wyników badań będziemy dalej procedowali sprawę związaną z dokumentacją techniczną. Mam nadzieję, że wspólnie przeznaczymy stosowne środki na ten cel. Posiadanie dokumentacji jest niezbędne, jeżeli chcemy pozyskać środki zewnętrzne. Będziemy robili wszystko, żeby ten obiekt powstał. Kto będzie świadczył usługi w nowym obiekcie? Nie jest to rozstrzygnięte. Dzisiaj jest dr Bakri, który jutro może nie chcieć takich usług świadczyć. Gmina ma obowiązek zapewnienia mieszkańcom podstawowej opieki medycznej i z tego chcemy się wywiązać – mówił w marcu ubiegłego roku podczas sesji Rady Gminy w Sośnie wójt Sośna Leszek Stroiński. 
Wójt Sośna odetchnął z ulgą, gdy w drugiej połowie roku okazało się, że na pokrycie kosztów inwestycji gmina otrzyma dofinansowanie w kwocie 3,646 mln zł z „Polskiego Ładu”. Przewidywana wartość tego zadania wynosi 4,290 mln zł. Samorząd jest na etapie kompletowania niezbędnych dokumentów. Ogłoszenie przetargu na wykonanie robót budowlanych jest jedynie kwestią czasu. Jednocześnie samorządowcy z Sośna podglądają rozwiązania zastosowane w podobnym obiekcie w Gostycynie. – Stary ośrodek zdrowia należący do gminy, w którym są świadczone usługi medyczne, zamierzamy sprzedać. Mogą tam powstać mieszkania - informuje wójt Leszek Stroiński. 
Gmina przymierza się do budowy nowego ośrodka zdrowia oraz żłobka dla najmłodszych dzieci. Oba budynki zostaną ukończone i uroczyście otwarte, gdy Leszek Stroiński będzie odpoczywał na zasłużonej emeryturze, zatem wstęgę przetnie jego następca.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...