Sośno

Wielkanocne stoły

Robert Lida, 19 kwiecień 2014, 20:04
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Sośno było gospodarzem tegorocznej powiatowej wystawy stołów wielkanocnych. Z każdą wystawą przybywa ekspozycji. Do pań z kół gospodyń wiejskich dołączyły szkoły powiatowe, które prowadzą kierunki kulinarne. Imprezę w Sośnie odwiedziła wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes.
Wielkanocne stoły

Wojewoda Ewa Mes przy stole KGW Sośno z wójtem Leszkiem Stroińskim i przewodniczącym rady gminy Stanisławem Paszylkiem. Fot. Robert Lida

W ystawa stołów wigilijnych czy wielkanocnych to już impreza obowiązkowa. Odbywa się ona rotacyjnie, po kolei w każdej gminie. Sośno przyjęło uczestników w wyremontowanym gminnym ośrodku kultury. Wśród gości byli: wojewoda Ewa Mes, radny sejmiku Marek Witkowski, starosta, burmistrzowie i wójt oraz przewodniczący gminnych samorządów z terenu powiatu. Z zaproszenia, które ukazało się na naszych łamach, skorzystali też mieszkańcy powiatu. Swoje stoły zaprezentowały koła gospodyń wiejskich ze Zboża, Sośna, Jastrzębca i Płocicza. Był też stół przygotowany przez uczniów Technikum Hotelarskiego oraz Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych z Więcborka oraz uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie. Swój stół miała również Lokalna Grupa Działania Nasza Krajna, współorganizator wystawy. To efekt warsztatów kulinarnych pt. „Krajna szlachecka na wielkanocnym stole”, które 8 kwietnia odbywały się w Sypniewie. Uczestnicy warsztatów przygotowali potrawy z dziczyzny. Prawdziwą furorę zrobił żur świąteczny na wędzonce. Były też wędliny, rolada szlachecka ze schabu dzika i potrawka z jelenia z winnej marynaty. Na stołach królowały świąteczne baby i mazurki, szynki domowej roboty oraz jajka pod wszelką postacią. W tej wystawie nie chodzi tyle o smak, co o sposób prezentacji potraw. Impreza nie ma charakteru konkursu, ale w tej kategorii najwyżej oceniono prezentację pań z Jastrzębca. Zanim przystąpiono do degustacji, potrawy
poświęcił ks. prałat Franciszek Gabor.
– Polska gminna i powiatowa tworzy naszą tradycję i tożsamość narodową. Przyznaję, że taką wystawę widzę po raz pierwszy i gratuluję jej organizacji – chwaliła wojewoda Ewa Mes.
Jej pojawienie się w Sośnie nie jest wielką sensacją. W końcu to najbardziej PSL-owska gmina w powiecie. Ludowcy, którzy mają większość w radzie gminy i swojego wójta, rządzą tutaj samodzielnie.
Kiedy przygotowane potrawy znikały ze stołów, na scenie prezentowały się chór Cantabille pod batutą Przemysława Kowalczyka oraz kabaret Zmarnowane talenty z Sitna.
 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...