Sępólno

Zgniłka im się spodobała

Robert Lida, 16 marzec 2012, 16:22
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sobotę na sępoleńskiej scenie kabaretowej wystąpiła krakowska Formacja Chatelet czyli Adam Małczyk i Michał Pałubski. Chateleci to absolutna czołówka polskiego kabaretu. Ich koncert oglądał nadkomplet publiczności. Były aż cztery bisy.
Zgniłka im się spodobała

Michał pałubicki (z lewej) i Adam Małczyk, czyli Formacja Chatelet w skeczu "Spowiedź". Fot. Robert Lida

Sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie po raz kolejny okazała się zbyt ciasna, aby pomieścić wszystkich chętnych. Wieść o fantastycznej atmosferze na sępoleńskiej scenie kabaretowej rozchodzi się coraz większym echem. Stąd obecność na widowni sympatyków dobrego humoru z Chojnic, Człuchowa, a nawet Czarnego i Bydgoszczy.
Formacja Chatelet powstała w 1996 roku i działała przy Nowohuckim Centrum Kultury. Rok później zdobyła nagrodę Grand Prix na najważniejszym festiwalu kabaretowym w Polsce - krakowskiej PACE. W 1998 roku zdobyła nagrodę publiczności na tym samym przeglądzie oraz pierwsze miejsce Lidzbarskiej Biesiady Humoru i Satyry. W październiku kabaret opuścił Adam Grzanka. Wcześniej Chatelet współpracował z Tomaszem Jachimkiem i Jerzym Janem Płońskim, którzy wybrali kariery solowe. Obecnie zespół tworzy duet Małczyk-Pałubski. O sile tego duetu stanowi Michał, czyli popularny Bu-Ba ze skeczem o Euzebiuszu. Formacja Chatelet w odróżnieniu od wielu kabaretów opiera się na grze aktorskiej, geście, mimice. Gra słów i skojarzeń jest rzeczą drugoplanową. Zresztą kabaret regularnie występuje na scenie teatru Groteska w Krakowie. Pałubski potrafi zrobić ze swoim ciałem dosłownie wszystko. Nawet, jak nic nie mówi, to doprowadza publiczność do spazmatycznego śmiechu. Każdy kabaret, aby przypodobać się publiczności, nawiązać z nią lepszy kontakt, wykorzystuje w swoich skeczach nazwę miejscowości, która sąsiaduje z miejscem występu. Najczęściej jest to mniejsza miejscowość. W czwartek, kiedy kabaret występował w Bydgoszczy, taka rolę spełniały Białe Błota. W Sępólnie był to Kamień, ale do czasu, kiedy na widowni ujawniła się spora grupa mieszkańców Zgniłki i Sikorza. Od tej pory w każdym skeczu przewijały się te nazwy, co wywoływało salwy śmiechu.
Kabaret pokazał w Sępólnie skecze dobrze znane i zupełnie nowe. Okrojony skład zmusza go do pisania nowych numerów bądź modyfikowania starych.
Kolejny, udany występ kabaretowy w Sępólnie już za nami. Tymczasem dyrektor Julita Maciaszek podpisała kolejną umowę z krakowską grupą. Kabaret Pod Wyrwigroszem, czyli popularni „Kresowiacy”, przyjedzie do Sępólna 21 kwietnia.
 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...