Dąbrówka (gmina Kamień)

70 lat Koła Gospodyń Wiejskich

Robert Środecki, 01 czerwiec 2017, 14:00
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegły czwartek wszystkie drogi prowadziły do Dąbrówki. Miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich obchodziło jubileusz 70-lecia istnienia. Wspaniała uroczystość z udziałem wielu zaproszonych gości była połączona z obchodami Gminnego Dnia Matki.
70 lat Koła Gospodyń Wiejskich

Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrówce liczy 40 członkiń

70 lat Koła Gospodyń Wiejskich

Leokadia Ruhnke stoi na czele koła od 32 lat

W ubiegły czwartek przestronna sala w Wiejskim Domu Kultury w Dąbrówce wypełniła się do ostatniego miejsca. Przy suto zastawionych stołach zasiadły gospodynie z całej gminy i zaproszeni goście. W Dąbrówce odbywał się Gminny Dzień Matki połączony z jubileuszem 70-lecia istnienia KGW. Wszystkich przybyłych powitała Leokadia Ruhnke, stojąca na czele koła od 32 lat. W imieniu władz samorządowych życzenia wszystkim mamom i szanownym jubilatkom złożyli burmistrz Kamienia Wojciech Głomski oraz przewodniczący rady miejskiej Kazimierz Warylak. Koleżanki z innych kół przywiozły do Dąbrówki całą masę prezentów.
Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrówce powstało w 1947 roku. Założycielką była Wanda Fiołek, która przez jakiś czas była przewodniczącą koła. W tym okresie do koła należało kilka pań, które spotykały się w prywatnym mieszkaniu. Następnie na krótko przewodniczącą została Helena Kaszuba. Po kilku latach na przewodniczącą koła wybrano Balbinę Mazur. Koło prężnie się rozwijało. W tamtym czasie należały do niego 42 panie. Przełomem życia kulturalnego w Dąbrówce było rozpoczęcie budowy Wiejskiego Domu Kultury. Kobiety pomagały przy rozbiórce, czyszczeniu i pozyskiwaniu cegieł oraz sprzątaniu obejścia przy budowie. Dzięki zaangażowaniu w prace społeczne rozkwitało życie wsi. Organizowano wieczornice z okazji Dnia Nauczyciela, Dnia Kobiet. Panie chętnie uczestniczyły w kursach gotowania i pieczenia oraz w kursach kroju i szycia. W roku 1965 założono wypożyczalnię naczyń i sprzętu domowego, z której mieszkańcy korzystają do dzisiaj. Po 27 latach aktywnej pracy społecznej na przewodniczącą wybrano Halinę Trzeciak. Zaczęto organizować zabawy taneczne, wycieczki, kursy robótek ręcznych i pierwsze konkursy na najpiękniejsze ogródki warzywne i kwiatowe. Zaczęto rozprowadzać drób, drzewka i kwiaty. W 1985 roku funkcję przewodniczącej powierzono Leokadii Ruhnke, która stoi na czele koła do dzisiaj. W czasie największego rozkwitu koło liczyło 78 członkiń. Obecnie zrzesza 40 pań. Swój kunszt kulinarny udowodniły podczas ubiegłotygodniowej uroczystości.
Miłym akcentem były występy dzieci i młodzieży z Dąbrówki. Program artystyczny był adresowany do wszystkich mam. 
 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...