Gmina Sępólno
Burmistrz i przewodniczący rady przed sądem
Robert Lida, 11 maj 2023, 12:23
Średnia:
0.0
(0 głosów)
Przed Sądem Rejonowym w Tucholi rozpoczął się proces radnego Rady Miejskiej w Sępólnie, Antoniego D., oskarżonego o naruszenie nietykalności cielesnej urzędniczki tutejszego urzędu miejskiego. W tej sprawie zapadł już jeden wyrok, ale z mocy prawa został on uchylony.
Sprawa dotyczy wydarzeń, które miały miejsce 26 kwietnia ubiegłego roku na terenie Urzędu Miejskiego w Sępólnie. Pojawił się w nim radny Antoni D., który przyszedł złożyć swoje oświadczenie majątkowe za poprzedni rok podatkowy. Przyjmowała je szefowa biura rady miejskiej, która jest również kierownikiem referatu organizacyjnego urzędu. W trakcie tej wizyty doszło między nimi do sprzeczki. Kiedy radny wychodził z biura, miał celowo przycisnąć urzędniczkę drzwiami. Zdarzenie to widział przewodniczący Franciszek Lesinski. Radny od początku przedstawia odmienny scenariusz tych wydarzeń. Próba polubownego załatwienia tej sprawy nie powiodła się. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył kierownik urzędu miejskiego, czyli burmistrz. Postępowanie w tej sprawie, prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Tucholi, zostało zakończone sporządzeniem aktu oskarżenia, który został skierowany do sądu. Antoni D. został oskarżony o czyn z artykułu 222 par. 1 Kodeksu karnego, to jest o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych. W listopadzie ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Tucholi wydał wyrok w tej sprawie. Oskarżony uznany został winnym czynu zarzucanego mu w akcie oskarżenia i za to sąd wymierzył karę grzywny w wysokości 4000 złotych oraz pokrycia kosztów postępowania sądowego. Wyrok był nieprawomocny.
Wyrok zapadł w trybie nakazowym, czyli bez przeprowadzania procesu sądowego. Kodeks postępowania karnego przewiduje taką możliwość, jeśli sąd uzna, że materiał zgromadzony przez prokuratora jest wystarczający, wina oczywista i nie ma potrzeby przeprowadzania procesu sądowego. Oskarżony w ciągu siedmiu dni od daty otrzymania pocztą odpisu wyroku miał prawo wniesienia sprzeciwu do niego i z tego prawa Antoni D. skorzystał. W takich okolicznościach wyrok został uchylony, a sprawa trafiła na sądową wokandę i jest rozpatrywana w normalnym trybie. Proces ruszył w ubiegłym miesiącu. W charakterze świadków przed sądem zeznawali między innymi burmistrz Sępólna oraz przewodniczący rady miejskiej. Kolejny termin sąd wyznaczył na 12 czerwca.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.
Zaloguj się
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...