Dożynki w strugach deszczu
Po uroczystej mszy świętej, która była podzięką za tegoroczne plony, barwny korowód przemaszerował spod kościoła na pięknie przystrojone boisko szkolne. Starostowie tegorocznych dożynek: Krystyna Kliś i Józef Błoch podróżowali bryczką. Na miejscu uroczystości przekazali bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna wójtowi Leszkowi Stroińskiemu i poprosili go o sprawiedliwy podział. – Na samym początku chciałbym serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie dzisiejszej uroczystości. Oby chleba nie zabrakło na stołach mieszkańców gminy i powiatu. Apeluję z tego miejsca do władz, decydentów, aby owoc wypracowany przez was w trudzie i pocie był doceniony, abyście, sprzedając go na rynku, uzyskali odpowiednią cenę, która pozwoli wam wasze gospodarstwa rozwijać – powiedział do rolników wójt Sośna Leszek Stroiński. Gminne święto plonów było okazją do wręczenia medali i odznaczeń. Order Serca - Matkom Wsi otrzymały: Bożena Iwan z Sitna, Krystyna Kliś ze Skoraczewa, Hildegarda Kapusta z Mierucina, Maria Kapusta z Mierucina, Genowefa Werra z Mierucina, Edwarda Grzempowska z Mierucina, Maria Wilczyńska z Mierucina, Mariola Narloch z Mierucina, Bernadeta Szwajca z Mierucina, Halina Wasiak z Mierucina, Anna Sołtys z Toninka, Wirginia Kozikowska z Toninka, Weronika Banach z Tuszkowa, Krystyna Godlewska z Tuszkowa, Teresa Gaca z Tuszkowa, Zenona Barton z Sośna, Anastazja Lange z Sośna, Lidia Bereda z Sośna, Urszula Kowalska z Wąwelna, Maria Szweder z Wąwelna, Łucja Romińska z Wąwelna i Zofia Struwe z Wąwelna. Dyplomy za wzorowe prowadzenie gospodarstwa i aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej przyznano Krzysztofowi Jaśkowi, Ireneuszowi Fojucikowi, Zenonowi Błędzińskiemu i Krzysztofowi Adrychowi.
Gminne święto plonów uświetniły występy Zmarnowanych talentów oraz dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkoły w Wąwelnie. Uwieńczeniem tegorocznych dożynek była zabawa taneczna. Spragnionych i głodnych przyciągał świetnie zaopatrzony bufet.
Starostowie dożynek:
Krystyna Kliś ze Skoraczewa
urodziła się w Brodnicy. Gospodarowanie rozpoczęła w 1986 roku na 5 ha ziemi. Cały czas wraz z mężem powiększają i modernizują swoje gospodarstwo. Obecnie powierzchnia gospodarstwa wynosi 26 ha. Ziemia w głównej mierze jest IV i V klasy. Głównym kierunkiem produkcji gospodarstwa jest trzoda chlewna oraz chów bydła rzeźnego. Roczna sprzedaż tuczników wynosi około 60 sztuk. Zboża w całości przeznaczane są na skarmianie zwierząt. Państwo Klisiowie posiadają 6 dzieci.
Józef Błoch z Sitna
w 1995 roku przejął gospodarstwo po rodzicach. Obecnie 31-hektarowe gospodarstwo państwa Darii i Józefa Błochów nastawione jest na produkcję mleka. Roczna produkcja wynosi około 38.000 kg. Odstawiają również 14 opasów rocznie. Stado podstawowe wynosi 17 sztuk. Oprócz bydła hodują trzodę chlewną, rocznie sprzedają około 60 tuczników. Państwo Błochowie mają 4 synów.
Zobacz TUTAJ - jak podczas dożynek śpiewały - Zmarnowane Talenty.
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.