kamień

KGW - reaktywacja

Robert Lida, 16 marzec 2012, 15:45
Średnia: 0.0 (0 głosów)
We wtorek 6 marca w Zamartem zawiązało się kolejne koło gospodyń wiejskich. Na zebranie założycielskie przyszło 20 pań. Na czele koła stanęła Teresa Konigorska. W 700-letniej historii Zamartego to na pewno znaczące wydarzenie.
KGW - reaktywacja

Pamiątkowa fotografia pań (i panów), które uczestniczyły w zebraniu założycielskim

Kto skazywał koła gospodyń wiejskich na wymarcie, był w wielkim błędzie. Mamy namacalne dowody na to, że tak nie jest. Niedawno pisaliśmy o reaktywacji koła w Skoraczewie, teraz w ślad koleżanek z gminy Sośno poszły panie z Zamartego. Zamarte nie jest typową wsią rolniczą. Jego losy od lat są związane z Zakładem Doświadczalnym Ziemniaka (obecnie Hodowla Ziemniaka Zamarte).
– Kiedyś zakład dawał pracę, ale również organizował ludziom życie po pracy. Dziś już tak nie jest. Telewizja i Internet sprawiają, że kontakty sąsiedzkie i międzyludzkie zanikają – mówi Edward Węglewski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Aster” w Zamartem, który mimo tego, że już tutaj nie mieszka, pomaga tej miejscowości jak może.
Lokalna społeczność coraz bardziej się organizuje. Zamarte to trzecia co do liczby mieszkańców (po Płociczu i Dąbrówce) wieś w gminie Kamień. Niedawno powstała tutaj drużyna piłkarska, która z powodzeniem gra w lidze powiatowej. Powstał chór kościelny. Teraz panie zdecydowały, że nie chcą siedzieć bezczynnie w domach. W zebraniu założycielskim, które odbyło się w miejscowej szkole, wzięło udział 20 pań. Od strony formalnej nad jego sprawnym przebiegiem czuwał Kazimierz Warylak, przewodniczący Rady Miejskiej Kamienia, a także prezes Gminnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Bożena Lewandowska, przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet. Zebranie wybrało zarząd koła w składzie: Teresa Konigorska - przewodnicząca, Wiesława Komar - z-ca przewodniczącej, Maria Stacherska - skarbnik, Magdalena Szulc - sekretarz, Bogumiła Urbańska - członek zarządu. Nad pracą zarządu będzie czuwała komisja rewizyjna w składzie: Krystyna Wziętek, Czesława Jeszka, Katarzyna Trzecińska.
– Bardzo się cieszę, że powstało nowe koło. Panie z Zamartego od razu rzucamy na głęboką wodę. W tym roku odbędą się tutaj dożynki gminno-powiatowe i liczymy na ich pomoc. 30 lat jestem prezesem związku, ale takiej imprezy w Zamartem nie było – powiedział Kazimierz Warylak.
– Obecnie w gminie Kamień mamy dziewięć kół gospodyń. Liczyłem, że to będzie dziesiąte, ale w międzyczasie rozwiązało się koło w Kamieniu. Po prostu zrezygnowała przewodnicząca i nikt nie chciał przejąć jej obowiązków. Zapraszam też panie do udziału w naszych stałych imprezach: Dniu Kobiet, Dniu Matki, sobótce, Święcie Ziemniaka, dożynkach czy wystawach stołów wielkanocnych i wigilijnych. Uzyskaliśmy również unijne wsparcie na organizację cyklu czterech imprez pod nazwą „Gmina Kamień od kuchni”. To, co panie będą robiły na co dzień, zależy tylko od was – dodała Bożena Lewandowska.
Edward Węglewski, prezes, a zarazem powiatowy radny, podarował paniom kronikę, na razie jeszcze pustą, ale pierwszy wpis z pewnością będzie dotyczył 6 marca 2012 roku.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...