Gmina Kamień

Nowy dom dla harcerzy

Robert Środecki, 30 marzec 2023, 08:29
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Budynek, w którym mieściło się Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Dąbrowie, będzie nowym domem harcerzy. Burmistrz Kamienia zawarł porozumienie z zarządem Stowarzyszenia Krajka z Więcborka w sprawie oddania w użyczenie nieruchomości stanowiącej własność gminy.
Nowy dom dla harcerzy

Zielona szkoła w Dąbrowie

Nowy dom dla harcerzy

Obok szkoły znajduje się miejsce do grillowania

W czerwcu ubiegłego roku Rada Miejska w Kamieniu podjęła ostateczną decyzję w sprawie likwidacji Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Dąbrowie, które działało na gruzach zielonej szkoły. Prowadzenie schroniska było dla samorządu nieopłacalne. Ponadto obiekt wymagał kosztownych remontów. 
„Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Dąbrowie jest obiektem sezonowym i działa w miesiącach kwiecień – październik. Jest zorganizowane w budynku po byłej szkole podstawowej, która zlikwidowana została w 2000 r., obiekt po 3 latach został zaadaptowany na Zieloną Szkołę w Dąbrowie, a następnie w 2015 r. został przekształcony w schronisko. W obiekcie znajdują się 4 sale mogące pomieścić łącznie 32 osoby, 2 wspólne łazienki, wspólna kuchnia, jedno pomieszczenie na prowadzenie zajęć/spożywania posiłków. Głównym z celów utworzenia schroniska było upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży przede wszystkim ze szkół z terenu Gminy Kamień Krajeński krajoznawstwa i różnych form turystyki jako aktywnych form wypoczynku, prowadzenie poradnictwa informacji krajoznawczo-turystycznej oraz zapewnienie tanich miejsc noclegowych. Z noclegów w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym Dąbrowie korzystały przede wszystkim zorganizowane grupy uczniów ze szkół z Gminy Kamień i ościennych gmin w okresie roku szkolnego (maj- czerwiec, wrzesień-październik), natomiast podczas okresu wakacyjnego sporadycznie turyści indywidualni, w większości niezwiązani z oświatą. Przez pozostały okres funkcjonowania nie było zainteresowania obiektem. Od kilku lat obserwujemy wahania w liczbie udzielanych osobonoclegów, z wyraźną tendencją spadkową, w 2020 r. schronisko było nieczynne ze względu na pandemię COVID-19. Ostania grupa szkolna przebywała w schronisku w czerwcu 2021 r., natomiast turyści indywidualni we wrześniu 2021 r. W następstwie powyższego z roku na rok spadają dochody z prowadzonej działalności schroniska, a rosną koszty jego utrzymania. Na funkcjonowanie Schroniska Gmina otrzymuje subwencję oświatową, która pokrywa podstawowe wydatki związane z bieżącym prowadzeniem, są to: koszty pracownicze, energii elektrycznej, opału w postaci drewna, opłaty za wodę i nieczystości, środków czystości i drobnych napraw. Budynek Schroniska wymaga gruntownych prac remontowych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, jednak środki subwencji są niewystarczające. Analizując spadek liczby osobonoclegów, główną z przyczyn wskazuje się na małą atrakcyjność obiektu w odniesieniu do świadczonych usług: sale są wieloosobowe, a łazienki wspólne. Pomimo atrakcyjności krajobrazowej i przyrodniczej okolicy brak w najbliższym otoczeniu infrastruktury, która zachęciłby potencjalnych turystów do skorzystania z oferty schroniska. Niniejszym konieczne stało się dokonanie formalnej likwidacji tej placówki” - tak brzmi uzasadnienie uchwały w sprawie likwidacji schroniska.
Przez dłuższy czas władze gminy zastanawiały się, co zrobić z obiektem. Było kilka pomysłów. Poważnie rozważano opcję sprzedaży lub przeznaczenie budynku na usługi medyczne. Wszystko wskazuje na to, że już niebawem w schronisku swój nowy dom urządzą okoliczni harcerze. 
– Jesteśmy na etapie rozmowy z harcerzami. Chcą to przejąć w użytkowanie i prowadzić tam swoją działalność. Gdyby harcerze się nie zdecydowali, to tę szkołę  przekażemy na działalność paliatywną lekarzom i pielęgniarkom, którzy chcieliby tam sprawować opiekę nad osobami starszymi. Pierwszeństwo mają jednak harcerze, bo oni zabiegają o to od pół roku – mówił niedawno burmistrz Kamienia Wojciech Głomski. 
Rozmowy z harcerzami udało się sfinalizować. Burmistrz zawarł porozumienie z zarządem Stowarzyszenia Krajka z Więcborka w sprawie użyczenia nieruchomości będącej własnością gminy. Przedmiotem umowy są zabudowania oraz działka o powierzchni 1,02 ha. Zawarcie stosownej umowy nastąpi w kwietniu. Stara szkoła w Dąbrowie jest miejscem, gdzie harcerze mogą rozwinąć skrzydła. Tuż obok znajduje się atrakcyjny plac z wiatą i miejscem na ognisko. Kto wie, może już w tym roku życie wróci do starej szkoły. 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...