Gmina Więcbork

Ognisko ptasiej grypy w Dużej Cerkwicy

Robert Lida, 10 luty 2022, 10:32
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W stadzie gęsi na terenie Dużej Cekwicy stwierdzono obecność tak zwanej ptasiej grypy. Padło 300 ptaków, a 2500 zagazowano i zutylizowano. W związku z tą sytuacją wojewoda zmienił swoje wcześniejsze rozporządzenie określające zasięg strefy zapowietrzonej i strefy zagrożonej oraz obostrzeń w tych strefach.
Ognisko ptasiej grypy w Dużej Cerkwicy

Padło 300 gęsi, a 2500 zostało zagazowanych i zutylizowanych

Ognisko ptasiej grypy w Dużej Cerkwicy

Ostrzegawcza tablica na bramie wjazdowej do fermy

Wyniki badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach potwierdziły obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI w stadzie gęsi reprodukcyjnych na terenie Dużej Cerkwicy w gminie Kamień, należącym do mieszkańca Dziedna. Wszystko wskazuje na to, że wirus dotarł tutaj z niedalekiego Pamiętowa, gdzie wykryto go na początku roku. Z informacji, które udało się zebrać na miejscu, wynika, że właściciel stada był bardzo ostrożny.
Niestety, śmiertelny dla ptaków wirus był sprytniejszy. 
– Do niedzieli padło 300 gęsi, 
a 2500 zagazowano i zutylizowano. Obecnie na miejscu trwają czynności pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii. Wczoraj rano obradował Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. W związku z tą sytuacją wojewoda kujawsko-pomorski zmienił swoje rozporządzenie z 10 stycznia w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI na terenie powiatów tucholskiego i sępoleńskiego. Nowe rozpoprządzenie zmienia granice obszarów objętych ograniczeniami: obszaru zapowietrzonego o promieniu 3 kilometrów wokół miejsca wystąpienia ogniska oraz obszaru zagrożonego o promieniu 10 kilometrów – mówi Kamila Jabłońska, inspektor ds. zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i spraw obronnych Starostwa Powiatowego w Sępólnie.
W strefie zapowietrzonej znalazły się miejscowości z terenu gminy Kamień: Kamień, Duża Cerkwica, Mała Cerkwica, Radzim, Obkas 
i Orzełek, natomiast w strefie zagrożonej znalazły się: Dąbrowa, Dąbrówka, Jerzmionki, Niwy, Nowa Wieś, Witkowo, Zamarte, Płocicz, Sępólno, Włościbórz, Zalesie, Komierowo, Lutowo, Dziechowo, Lutówko, Piaseczno, Sikorz, Trzciany, Wałdowo. 
W obu strefach obowiązują określone przez wojewodę rygory sanitarne dotyczące chowu drobiu.
 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...