Ostatnie pożegnanie pierwszego biskupa pelplińskiego - Jana Bernarda Szlagi

Przemysław Wilkowski, 02 maj 2012, 20:33
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sobotę przyjaciele,rodzina,parafianie oraz najwyżsi dostojnicy kościelni pożegnali Jana Bernarda Szlagę. Biskup pelpliński zmarł w ubiegłą środę w Kociewskim Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim. Miał 72 lata.
Ostatnie pożegnanie pierwszego biskupa pelplińskiego - Jana Bernarda Szlagi

KS. bp Jan Bernard Szlaga http://starogardgdanski.naszemiasto.pl

Ks. Jan Bernard Szlaga zasłabł w sobotę 21 kwietnia. W godzinach południowych został przywieziony do szpitala św. Jana w Starogardzie Gdańskim (Kociewskie Centrum Zdrowia). Przebywał na Oddziale Kardiologicznym tego szpitala do niedzieli, w nocy został poddany operacji na oddziale chirurgicznym z powodu krwawienia wrzodu dwunastnicy. Już po przeprowadzonym zabiegu stan ks. biskupa na oddziale intensywnej terapii był krytyczny. Objawy niewydolności krążeniowej w godzinach rannych 25 kwietnia zaostrzyły się. Mimo dwukrotnej reanimacji, śmierć nastąpiła o 6.25. Od chwili, gdy ks. biskup trafił do szpitala, nie odzyskał przytomności.
Zmarły pasterz Kościoła pelplińskiego miał 72 lata. Od 1992 r. był biskupem diecezjalnym w Pelplinie. Dewiza biskupiej posługi Jana Bernarda Szlagi brzmiała: Parare vias Domini (Przygotować drogi Panu).
Biskup urodził się w 1940 r. w Gdyni. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. W czerwcu 1988 r. został konsekrowany na biskupa pomocniczego diecezji chełmińskiej.
W marcu 1992 został mianowany przez papieża Jana Pawła II na biskupa tworzonej diecezji pelplińskiej. Człowiek ten miał ogromne zasługi naukowe, zdobył też gruntowne wykształcenie. Był profesorem teologii i wykładał na wielu uczelniach.Uznawano go za wybitnego biblistę, był bardzo lubiany przez studentów. Stworzył wiele dzieł. Powołał m.in. wiele instytucji duszpasterskich, grup i szkół katolickich.
W 1999 r. przygotował wizytę Jana Pawła II w Pelplinie,  którą mieszkańcy naszego regionu z pewnością pamiętają i z sentymentem wspominają, gdyż dane nam było spotkanie z Ojcem Świętym.
Biskup Szlaga do ostatniej chwili pracował i służył Kościołowi, pomimo choroby, która dokuczała mu od kilku lat.
W liście kondolencyjnym do biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej, Wiesława Śmigla, czytamy:
„Odchodzi człowiek zasłużony dla Diecezji Pelplińskiej, której był pierwszym biskupem, organizatorem i reformatorem, oraz dla Kościoła w Polsce - kapłan i biskup żyjący duchem eklezjalnym, pochylony nad Biblią, miłujący liturgię i jej piękno”.
Pogrzeb biskupa był wydarzeniem spektakularnym, odbył się 28 kwietnia w bazylice katedralnej w Pelplinie. Mszy św. przewodniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Katedrę, krużganki dawnego opactwa cysterskiego i plac katedralny wypełniły tysiące kapłanów  i wiernych. Wśród 31 arcybiskupów i biskupów
z Polski, a także z zagranicy był abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa. Przybył również kard Józef Glemp, który w 1988 r. konsekrował ks. Jana Szlagę na biskupa pomocniczego ówczesnej diecezji chełmińskiej. Obecni byli także m.in. metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita poznański Stanisław Gądecki oraz metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W homilii abp Henryka Muszyńskiego można było usłyszeć: – Owocem pracowitego żywota zmarłego jest pokaźny, bogaty i różnorodny dorobek naukowy, obejmujący wiele setek publikacji. Opisując cechy zmarłego, podkreślił jego umiłowanie liturgii, wskazał, że był człowiekiem pełnym pogody, wnoszącym nadzieję i radość albo przynajmniej uśmiech w najbardziej nieoczekiwanych i przykrych sytuacjach, nie wyłączając śmierci.
Jan Bernard Szlaga jako jeden z najwyższych dostojników kościelnych diecezji pelplińskich wielokrotnie gościł na terenie powiatu sępoleńskiego, udzielał świadectwa dojrzałości chrześcijańskiej, jakim jest sakrament bierzmowania.
Nowy biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel tak wspomina zmarłego: „Gorliwy zarządca, mistrz słowa, prawdziwy intelektualista, miłośnik liturgii i muzyki kościelnej, ale nade wszystko dobry pasterz, ojciec o wielkim sercu, które przepełnione było miłością do Kościoła”. I  takim Go zapamiętajmy!

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...