Kamień

Pierwsza pani burmistrz w powiecie

Robert Środecki, 09 maj 2024, 10:19
Średnia: 0.0 (0 głosów)
historii kamieńskiego samorządu rozpoczyna się nowy rozdział. Po wielu latach rządów burmistrzów Kazimierza Fiałkowskiego i Wojciecha Głomskiego na najważniejszym fotelu w urzędzie zasiądzie Natalia Marciniak, która we wtorek podczas uroczystej sesji złożyła ślubowanie. Po raz pierwszy w najnowszej historii powiatu kobieta będzie piastować urząd burmistrza.
Pierwsza pani burmistrz w powiecie

Natalia Marciniak odbiera zasłużone gratulacje od byłego burmistrza

Pierwsza pani burmistrz w powiecie

Pani burmistrz Natalia Marciniak z dumą prezentuje list gratulacyjny od radnych

Mieszkańcy Kamienia i okolic domagali się zmian. Dali temu wyraz w kwietniowych wyborach samorządowych. Ich decyzje doprowadziły do licznych korekt personalnych w radzie miejskiej, a przede wszystkim do zmiany na stanowisku burmistrza. Natalia Marciniak już w pierwszej turze pokonała urzędującego burmistrza Wojciecha Głomskiego. Jej zwycięstwo nie było przypadkowe. We wtorek w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kamieniu odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej inaugurująca nową kadencję. W świetle reflektorów i blasku fleszy ślubowanie złożyli radni oraz nowa pani burmistrz Natalia Marciniak obdarzeni społecznym zaufaniem. 
– Dzisiaj w gminie Kamień Krajeński zaczynamy nowy etap. Będzie to ogromne wyzwanie, ciężka praca i jeszcze większa odpowiedzialność. Mocno wierzę w to, że ta kadencja to będzie bardzo dobry czas dla naszej gminy. Nigdy nie byłam politykiem, nigdy nie interesowała mnie przynależność do partii politycznych. Jestem samorządowcem i jestem społecznikiem, jestem też liderką zmian, kobietą, która ma inną wizję na rozwój naszej gminy, ale zmiany nie oznaczają burzenia wszystkiego, co było. Ja chcę zmian, które będą budowały. Chcę być burmistrzem wszystkich mieszkańców. Będę jednoczyć, a nie dzielić. Drodzy radni, wyciągam do was dzisiaj rękę i zapewniam o chęci współpracy. Nie twórzmy podziałów. Dzisiaj gramy do jednej bramki, a to kto z jakiego komitetu startował, nie ma dla mnie dzisiaj żadnego znaczenia. Obiecuję dobrą komunikację i otwartość. Ten przekaz kieruję również do sołtysów, kierowników jednostek pomocniczych, dyrektorów szkół, instytucji oraz organizacji pozarządowych. Drzwi mojego gabinetu będą dla was zawsze otwarte. Jest to jeden z najważniejszych i najlepszych dni w moim życiu i to dzięki wam, drodzy mieszkańcy. Dzisiaj z ogromnym przejęciem i wzruszeniem chciałabym powiedzieć dziękuję. Moja praca społeczna była zawsze z myślą o was i dla was. Od dzisiaj będzie dla was, ale przede wszystkim z wami. Twórzmy razem gminę Kamień. To ten czas na gminę Kamień Krajeński i ten czas właśnie się zaczyna. Chciałbym podziękować burmistrzowi Wojciechowi Głomskiemu za lata pracy na rzecz naszej gminy i życzyć panu wszystkiego dobrego – powiedziała podczas inauguracyjnej sesji Natalia Marciniak. 
Po krótkim przemówieniu ustawiła się do niej długa kolejka z gratulacjami. Nowej pani burmistrz pogratulował jej poprzednik, największy przegrany kwietniowych wyborów Wojciech Głomski. Były burmistrz wspomniał o zrealizowanych przez siebie inwestycjach i nadmienił, że zostawia gminę w dobrej kondycji.
Ważnym punktem w porządku obrad był wybór przewodniczącego rady miejskiej. Jedyną kandydatką ubiegającą się o to stanowisko była Anna Hałasowska, która otrzymała 10 głosów poparcia. Na kluczowym stanowisku w radzie zastąpi Kazimierza Warylaka. – Dziękuję bardzo za wybór na przewodniczącą rady i obdarzenie mnie tak ogromnym zaufaniem. Powierzenie mi tak odpowiedzialnej funkcji jest dla mnie nie tylko szczególnym wyróżnieniem, ale przede wszystkim wielkim zobowiązaniem. Obiecuję pracować najlepiej, jak potrafię. Przed nami mnóstwo pracy, ale jako nowa rada jesteśmy na nią gotowi – powiedziała nowa przewodnicząca.
Wiceprzewodniczącymi rady miejskiej zostali Jacek Kucharski i Kazimierz Warylak, którzy uzyskali odpowiednio 10 i 8 głosów poparcia. Trzeciego kandydata, Marka Kołackiego, poparło 7 radnych. – Chciałbym pogratulować nowej pani burmistrz i życzyć jej samych sukcesów. Wchodzi pani na to stanowisko z ogromnym poparciem społecznym, ale również z ogromnymi oczekiwaniami wobec pani. Nie mniej jednak będę pani kibicował i trzymał kciuki – powiedział na sam koniec wiceprzewodniczący rady miejskiej Jacek Kucharski. 
Warto przypomnieć, że rada miejska pracuje w niepełnym 14-osobowym składzie. Natalia Marciniak wygrała walkę o mandat radnej i wybory o fotel burmistrza. Z mandatu zrezygnowała, a to oznacza, że w Kamieniu odbędą się wybory uzupełniające.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...