Pół wieku KGW we Włościborzu

Robert Lida, 29 wrzesień 2013, 00:11
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sobotę 50-lecie działalności obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich we Włościborzu. Z tej okazji w miejscowej świetlicy zorganizowano imprezę dla byłych i obecnych członkiń oraz mieszkańców wsi.
Pół wieku KGW we Włościborzu

Pamiątkowa fotografia byłych i obecnych członkiń KGW we Włościborzu. Fot. Robert Lida

Koło powstało za namową pani Trinke, felczerki pracującej we Włościborzu. Na początku liczyło dziesięć członkiń. Pierwszą przewodniczącą została Genowefa Dzierżak, skarbnikiem Zofia Sobiechowska, a sekretarzem Wanda Mordzińska. Zarząd w takim składzie funkcjonował przez 20 lat. Koło organizowało kursy gotowania, kroju i szycia, wystawy i wycieczki edukacyjne. W latach 70. koło zajęło się rozprowadzaniem piskląt ptactwa domowego. Kiedy kolejną przewodniczącą została Władysława Hass, koło liczyło już 30 członkiń. Panie kontynuowały dotychczasową działalność. Brały też udział w konkursach na najładniejsze ogródki przydomowe. Kolejnymi przewodniczącymi były panie Lubomira Kathke i Bernadetta Wróblewska, a od 2003 roku Małgorzata Juzwa, która kieruje kołem do dzisiaj. Obecnie skupia ono 20 członkiń.
Rocznicowe obchody zainaugurowała uroczysta msza święta odprawiona w miejscowym kościele. Następnie jej uczestnicy przeszli do świetlicy wiejskiej. Tutaj odbyła się część oficjalna. Przewodnicząca Małgorzata Juzwa wręczyła byłym i obecnym członkiniom listy gratulacyjne. Z kolei do pani przewodniczącej ustawił się długi ogonek gości z kwiatami, życzeniami i prezentami. Wśród nich przedstawiciele władz powiatu i gminy. Sołtys sąsiedniego Komierowa, Jan Kowalczyk, w kilku dowcipnych słowach przytoczył definicję KGW. – Tańczy, śpiewa, recytuje, grzmi na chłopa, jeść gotuje.
Później na scenie pojawiły się członkinie koła ze swoimi popisami wokalnymi, a także kabaretowa grupa Włościborskie Kociaki. Dla wszystkich gości i mieszkańców panie przygotowały poczęstunek. Była też zabawa taneczna przy muzyce kapeli Jucha z Dąbrówki.
– Prowadzimy kronikę naszego koła. Jest to doskonała forma społecznego zaangażowania i ogromu prac wykonanych dla naszego środowiska. Przygotowaliśmy też izbę pamięci, w której znalazły się pamiątkowe zdjęcia, stroje ludowe, narzędzia pracy gospodyń wiejskich. Od wielu lat przygotowujemy wieńce dożynkowe, współorganizujemy spotkania opłatkowe, z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki. Prowadzimy również wypożyczalnię naczyń. Bierzemy udział w wystawach i pokazach. Naszym marzeniem jest to, aby więcej młodych dziewcząt i kobiet angażowało się w pracę społeczną, abyśmy mogły przekazać im naszą tradycję – mówi przewodnicząca Małgorzata Juzwa.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...