Kamień
Popełniłem to...
Robert Lida, 28 marzec 2024, 11:17
Średnia:
0.0
(0 głosów)
Na lokalnym rynku wydawniczym pojawiła się nowa pozycja – książka pt. „Pojezierze Krajeńskie” autorstwa Władysława Dobbera. Jako pierwsi z książką mogli zapoznać się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kamieniu podczas tradycyjnych czwartkowych zajęć.
Władysław Dobber urodził się w Orzełku. Jest absolwentem Studium Nauczycielskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, Instytutu Geografii. Pracował jako nauczyciel geografii i techniki w Szkole Podstawowej w Orzełku, Dużej Cerkwicy i Kamieniu Krajeńskim. Pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Kamieniu w latach 1984-1992 i dyrektora Miejsko-Gminnego Zespołu Usług Oświatowych w Kamieniu w latach 2003-2012. Pilot i przewodnik turystyczny PTTK. Organizator wielu wycieczek krajowych i zagranicznych. Współautor „Monografii Kamienia Krajeńskiego”, autor przewodnika turystycznego „Kamień Krajeński i okolice”. Koordynator i współautor wydawnictwa pt. „Dzieje Dobberów na Krajnie. Pień rodowy z Orzełka”. Prezes Kamieńskiego Towarzystwa Kulturalnego. Współzałożyciel i koordynator Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kamieniu.
– Popełniłem to... Książkę pisałem trzy lata. Trochę pomogła pandemia, kiedy siedzieliśmy zamknięci w chałupach. Co mnie skłoniło do podjęcia tego wyzwania? Myślę, że są trzy główne powody. Po pierwsze, brak materiałów źródłowych na temat Pojezierza Krajeńskiego. Częściowo takie materiały miałem z okresu swoich studiów. Po drugie, organizując wiele wycieczek po naszym regionie, poznałem wiele miejsc, o których teraz piszę. W swoim środowisku często napotykam na nieprawdziwe informacje, które znalazły się w różnych folderach czy przewodnikach. Ludzie, którzy nie mają wiedzy, piszą takie głupstwa. To mnie po prostu denerwowało, a nawet wkurzało – mówił Władysław Dobber podczas czwartkowej premiery swojej książki. Jej pełen tytuł to „Pojezierze Krajeńskie: dzieje, środowisko geograficzno-przyrodnicze, walory turystyczne i dorobek kulturowy regionu”. Właściwie jest to spis treści tej interesującej pozycji. Warto dodać, że załącznikiem do książki jest tradycyjna mapa Pojezierza Krajeńskiego wydana przez słynne wydawnictwo „Piętka” z Katowic.
W dziale pod tytułem „Dorobek historyczny i kulturowy Krajny” znajdujemy podrozdział „Wielcy na Krajnie” - i to od okresu staropolskiego do współczesności. Wśród tych wielkich autor wymienia między innymi Elżbietę Granowską - jedną z żon króla Władysława Jagiełły, Leona Janta-Połczyńskiego - ministra rolnictwa i dóbr państwowych w pięciu rządach II RP, Juliusza Bergera - twórcę jednej z największych na świecie firm budowlanych, Rafała Blechacza - pianistę z Nakła, zwycięzcę Konkursu Chopinowskiego czy urodzoną w Sępólnie piosenkarkę Krystynę Giżowską.
– Jak poprawnie mówimy na mieszkańca Krajny? – pytał autor słuchaczy kamieńskiego UTW, którzy w pierwszy dzień wiosny wyjątkowo nie poszli na wagary.
– Krajniacy, a nie jak się błędnie mówi Krajanie – odpowiedział.
Omawiając granice Pojezierza Krajeńskiego, Władysław Dobber wiele osób wprowadził w stan konsternacji. Historycznie rzecz biorąc, jest to obszar na północ od rzeki Noteci, na południe od rzeki Debrzynki i Kamionki. Granicą zachodnią jest Gwda, a wschodnią Brda. Jednak te granice nie do końca pokrywają się z granicami geograficznymi.
– Jakie jest największe miasto na Pojezierzu Krajeńskim? Chojnice – zapytał i od razu sam sobie odpowiedział autor książki, stawiając tezę, że Chojnice w sztuczny sposób prą w kierunku Kaszub, nazywając się nawet „Bramą Kaszub”.
Warto dodać, że licząca ponad 200 stron pozycja jest bogato ilustrowana zdjęciami, mapkami i tabelkami. Jest to pierwsze kompendium wiedzy o regionie, w którym mieszkamy i żyjemy. Treść była konsultowana z naukowcami, więc nie jest to bajanie nawiedzonego regionalisty, tylko poważne źródło rzetelnej wiedzy.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.
Zaloguj się
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...