Posterunek wrócił do Kamienia
W roku 2012 w ramach progra- mu oszczędnościowego realizo- zowanego przez poprzednią ekipę rządzącą rozpoczął się proces likwidacji małych posterunków policji. Placówka w Kamieniu została wówczas zamknięta. Po kilku latach mieszkańcy oraz przedstawiciele miejscowego samorządu zapoczątkowali działania zmierzające do odtworzenia posterunku. Zakończyły się one sukcesem. W poniedziałek podczas obchodów powiatowego Święta Policji nastąpiło uroczyste otwarcie wyremontowanej jednostki. Ten obowiązek spoczął na barkach miejscowego samorządu.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez komendantów powiatowego i wojewódzkiego i oddania honorów pod pomnikiem Dębów Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przy ulicy Szkolnej. Następnie w kamieńskiej kolegiacie odbyła się msza święta odprawiona przez ks. proboszcza Eugeniusza Peplińskiego. Po efektownym przemarszu główną ulicą miasta uczestników i zaproszonych gości na placu przed nowym posterunkiem rozpoczął się uroczysty apel. – Bardzo się cieszę, że spotykamy się w tak licznym gronie na powiatowych obchodach Święta Policji. Jest mi szczególnie miło także z tego względu, że w dniu dzisiejszym zostanie na nowo otwarty Posterunek Policji w Kamieniu. Pierwszy Posterunek Policji w Kamieniu został utworzony w lipcu 1920 roku. Początkowo miał on swoją siedzibę w budynku magistratu przy ulicy Głównej. W dniu 18 stycznia 1930 roku siedziba posterunku policji w Kamieniu została przeniesiona do nowo wybudowanego budynku, przed którym w chwili obecnej się znajdujemy. Szanowni państwo, dzisiejsze święto to doskonały moment na ponowne uroczyste otwarcie posterunku policji w Kamieniu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym mieszkańców gminy Kamień, a także dzięki inicjatywie i wsparciu władz samorządowych tej gminy z dniem 26 lipca 2018 roku został utworzony Posterunek Policji w Kamieniu. Służbę na rzecz lokalnej społeczności będzie w nim pełniło 7 policjantów, w tym 2 dzielnicowych. Szanowni państwo, w wyniku podejmowanych działań policyjnych, świetnej współpracy z prokuratorami, sądami oraz realnemu wsparciu władz samorządowych dziś możemy powiedzieć, że powiat sępoleński jest powiatem bezpiecznym, w którym skutecznie wykrywani są sprawcy przestępstw i wykroczeń. My policjanci jesteśmy wśród mieszkańców powiatu sępoleńskiego zawsze tam gdzie potrzebna jest nasza obecność, a naszym celem jest służba na rzecz codziennego bezpieczeństwa i dobra drugiego człowieka. Z tego miejsca pragnę serdecznie podziękować wszystkim organom władzy samorządowej powiatu sępoleńskiego, organizacjom i instytucjom za współpracę w zakresie poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu sępoleńskiego. Szanowni funkcjonariusze i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie, chciałbym wam w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować za wasz trud i zaangażowanie, za nieustanną służbę i pracę, która przyczyniła się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców. To wy jako policjanci każdego dnia z narażeniem zdrowia, a niejednokrotnie i życia wzorowo realizujecie zadania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. To dzięki waszej postawie społeczeństwo darzy nas tak dużym zaufaniem. Jestem dumny, że wasz wysiłek i zaangażowanie są pozytywnie oceniane przez mieszkańców – powiedział podczas uroczystości insp. Paweł Zawada, komendant powiatowy policji w Sępólnie.
Insp. Paweł Spychała komendant wojewódzki policji w Bydgoszczy odczytał list ministra spraw wewnętrznych i administracji adresowany do policjantów. „Funkcjonariuszki i funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni. Święto Policji jest doskonałą okazją, aby wszystkim funkcjonariuszkom, funkcjonariuszom o raz pracownikom Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie złożyć wyrazy szacunku i podziękowania za trudną i odpowiedzialną służbę. Wasz profesjonalizm i sumienne podejście do obowiązków sprawiają, że aż 86% Polaków czuje się bezpiecznie. Doskonale zdaję sobie sprawę, jak ważna jest wasza służba, dlatego jako szef MSWiA chcę zapewnić państwu jak najlepsze warunki do skutecznego realizowania waszej misji. W ramach opracowanego w MSWiA programu modernizacji służb mundurowych policja w latach 2017 – 2020 otrzyma niemal 6 miliardów złotych. Dzięki sukcesywnie wprowadzanym podwyżkom już w styczniu 2019 funkcjonariusze będą zarabiać średnio o 800 zł więcej niż w 2015 roku, a wynagrodzenia pracowników cywilnych wzrosną średnio o 750 zł. Realizowane są nowe inwestycje, kupowany jest nowoczesny sprzęt. Realizujemy program przywracania zamkniętych przez naszych poprzedników posterunków policji. Dzień ten jest szczególny dla mieszkańców Kamienia. W 2012 roku właśnie w tej miejscowości został zlikwidowany posterunek policji. Dzisiaj, po 6 latach starań samorządu, policjanci wracają na ulicę miasta i gminy. Odtworzona jednostka policji umożliwi stały kontakt obywateli z funkcjonariuszami. To już 79. przywrócony przez nas posterunek policji. Zapewniam państwa, że to nie jest koniec. Nie zamierzamy i nie będziemy oszczędzać na bezpieczeństwie” - czytamy w liście od ministra.
Komendant dodał również kilka słów od siebie: – Jako komendant wojewódzki policji w Bydgoszczy jestem zaszczycony, że mogę już po raz ósmy uczestniczyć w odtworzeniu posterunku w naszym województwie. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, w szczególności przedstawicielom władz samorządowych. Wierzę, że ten posterunek przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa – powiedział. W imieniu samorządowców głos zabrał wicestarosta Andrzej Marach.
– Chciałem złożyć gratulacje z okazji Święta Policji. Cieszę się zarazem, że ten dzień jest powiązany z oddaniem do użytku tego budynku, który przez kilka lat stał nieużywany, ale od dzisiaj będzie służyć naszym mieszkańcom. My czujemy się na terenie naszego powiatu bezpiecznie – powiedział wicestarosta. – Cieszę się, że możemy dzisiaj się spotkać. Dzięki życzliwości wielu ludzi, którzy nas wsparli, dzisiaj jest możliwe otwarcie tego posterunku. Chciałbym w szczególności podziękować radzie miejskiej, która akceptowała nasze wydatki. Komendant wojewódzki i główny wsparli i wzmocnili nasz posterunek. Będzie to wspaniała jednostka dbająca o bezpieczeństwo – dodał burmistrz Kamienia Wojciech Głomski.
Poniedziałkowa uroczystość była znakomitą okazją do wręczenia awansów. Na podstawie rozkazów personalnych komendanta wojewódzkiego policji i komendanta powiatowego policji na wyższy stopień służbowy mianowani zostali: na stopień komisarza policji – podkom. Leszek Śmigiel; na stopień mł. asp. - sierż sztab. Daniel Nita i sierż. sztab. Przemysław Filipczak; na stopień sierż. sztab - st. sierż Dawid Błaszkowski; na stopień st. sierż – sierż. Mirosław Wróblewski, Szymon Borowicz, Łukasz Simbit i Marcin Klon; na stopień sierż. - st. post. Jarosław Komza. Brązowym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczenia zostali: sierż sztab. Iwona Czajkowska i aspirant Michał Czerwiński. Za wybitne osiągnięcia na rzecz Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych zarząd wojewódzki uhonorował medalem komendanta powiatowego policji w Sępólnie insp. Pawła Zawadę. Symbolicznym i istotnym momentem uroczystości było przekazanie kluczy do nowego posterunku. Komendant wojewódzki wręczył je kierownikowi Maciejowi Żuchlińskiemu.
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.