Powiatowe święto plonów

Robert Lida, 15 wrzesień 2012, 06:03
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Po raz pierwszy w historii gospodarzem dożynek powiatowych było Zamarte, gdzie znajduje się znana w całej Polsce hodowla ziemniaka, gospodarząca na 2.000 hektarach i zatrudniająca aż 78 pracowników. Organizacja dożynek na wsi jest pomysłem jak najbardziej trafionym w przeciwieństwie do lokowania ich na miejskich stadionach. Uważni obserwatorzy sobotniej uroczystości wypatrzyli istotną organizacyjną wpadkę. Zapomniano o najważniejszym: o ceremoniale przekazania chleba przez starostów dożynkowych gospodarzom gminy i powiatu.
Powiatowe święto plonów

Mszę św. odprawił ojciec Marian Stankiewicz (z lewej). Fot. Robert Lida

Powiatowe święto plonów

Gospodarze dożynek starosta sępoleński Tomasz Cyganek (z lewej) i burmistrz Kamienia Wojciech Głomski. Fot. Robert Lida

Zamarte jest wyjątkowe nie tylko ze względu na jedyną w okolicy placówkę badawczą, ale głównie ze względu na Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, którym opiekują się karmelici bosi. To dlatego msza święta dziękczynna, odprawiona przez ojców w takich wnętrzach, musiała być wyjątkowa. Mszę celebrował ojciec Marian Stankiewicz, były prowincjał zgromadzenia a homilię wygłosił ks. Franciszek Gabor z Więcborka. Kaznodzieja bardzo często odwoływał się do polskiej poezji traktującej o ziemi i pracy rolnika na tej ziemi. Na zakończenie zaintonował „Rotę”, za co dość nieoczekiwanie zebrał gromkie brawa.
Z sanktuarium dożynkowy korowód przemaszerował na szkolne boisko. Tutaj gości w gustownym żupanie witał burmistrz Wojciech Głomski i starosta Tomasz Cyganek. Niestety, w organizacyjnym rozgardiaszu zapomniano o rzeczy najważniejszej. Dożynkowi starości Dorota Tetzlaff z Witkowa i Jerzy Krawczuk z Zamartego powinni przekazać bochen chleba burmistrzowi, a ten z kolei staroście sępoleńskiemu. Obaj powinni wypowiedzieć formułę o sprawiedliwym podziale tego chleba. Część osób zauważyła tę wpadkę, ale nikt nikomu wyrzutów z tego powodu czynił nie będzie.
W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy prym wiodły koła gospodyń wiejskich z terenu gminy Kamień. Pierwsze miejsce przyznano paniom z KGW w Dąbrówce, niezmiennie dowodzonym przez Leokadię Ruhnke. Drugie miejsce zajął wieniec z Obkasu, a trzecie z Witkowa. Tuż za podium znalazł się wieniec z Zabartowa. Wszystkie koła, które przygotowały wieńce, za swój wysiłek otrzymały cenne nagrody. Później była już tylko zabawa. Na scenie pojawili się wykonawcy skupieni w kamieńskim domu kultury oraz świetlicach wiejskich. Dla chętnych przygotowano gry, zabawy i konkursy oraz hektolitry grochówki.

STAROSTOWIE DOŻYNEK

Dorota Tetzlaff
Prowadzi z mężem gospodarstwo rolne o powierzchni 50 ha w Witkowie. Gospodarstwo specjalizuje się w chowie bydła mlecznego oraz opasów. Od trzech lat należy do zespołu piosenki biesiadnej „Witkowianki”, w którym śpiewa na różnych lokalnych imprezach. Jest matką 4 synów i córki oraz babcią rocznego Mikołaja. Dorota Tetzlaff od 1990 roku jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Witkowie. Chętnie służy pomocą kulinarną przy organizacji różnych imprez w tutejszej świetlicy.


Jerzy Krawczuk
Długoletni pracownik „Hodowli Ziemniaka Zamarte” Sp. z o. o. - Grupa IHAR, Oddziału w Zamartem. Obecnie jest zatrudniony jako kierownik Gospodarstwa Zamarte, obiektu rolnego o ogólnej powierzchni ponad 2.000 ha, w tym 1.800 ha gruntów ornych.
Hodowla ziemniaka w Zamartem prowadzona jest od 1946 roku. Dotychczas uzyskała co najmniej 100 nowych, oryginalnych odmian ziemniaka spełniających różnorodne oczekiwania producentów, konsumentów i przetwórstwa. Wiele odmian, m. in. Uran, Flisak, Orlik, Aster, a ostatnio Denar i Lord, odgrywały ważną rolę w powojennej historii uprawy ziemniaka w kraju. Obecnie udział odmian z Zamartego w repartycji nasiennej w Polsce jest wysoki i mimo znacznej konkurencji firm zagranicznych wynosi 25%. Spółka jest dużym producentem (ok. 10%) krajowej, rejestrowanej produkcji sadzeniaków, które uzyskuje w dwóch swoich oddziałach Zamartem i Starym Oleśnie (woj. opolskie). Prowadzi też współpracę z okolicznymi rolnikami w ramach umów kontraktacyjnych, starając się integrować środowisko rolnicze. Realizuje prace badawcze na rzecz hodowli ziemniaka, w tym w ramach programów UE. Rejestruje swoje odmiany za granicą, z których np. skrobiowa Kuba ma znaczną powierzchnię w Niemczech (10. miejsce na ok. 300 uprawianych odmian ziemniaka).
W Oddziale Zamarte we wszystkich działach hodowli i produkcji zatrudnionych jest 78 pracowników.

 

Zobacz zdjęcia z dożynek.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...