Kamień

Prokurator w DPS dla dzieci

Robert Lida, 25 styczeń 2024, 12:58
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o postępowaniu prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Tucholi dotyczącym psychicznego znęcania się nad wychowankami Domu dla Dzieci w Małej Cerkwicy. Niestety, prokurator musiał wkroczyć również do Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Świętej Elżbiety. Kontrolę zapowiedziały również służby wojewody.
Prokurator w DPS dla dzieci
W dniu 17 stycznia br. do Prokuratury Rejonowej w Tucholi wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dwie siostry zakonne pracujące w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu. Chodzi między innymi o zmuszanie pensjonariuszy i pracowników domu do wykonywania różnych prac na terenie miejscowego kościoła w godzinach pracy. Według zawiadamiającego w przypadku odmowy pracownicy byli gnębieni i zastraszani. Dodatkowo mowa jest o niewłaściwym zachowaniu jednej z sióstr wobec podopiecznych. Dowodem w sprawie są między innymi filmy z kamery zamontowanej w kamieńskiej kolegiacie. Okazało się, że kilka dni wcześniej do tej samej prokuratury wpłynęło zawiadomienie dotyczące tej samej placówki złożone przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Adopcyjny Oddział w Bydgoszczy o podejrzeniu stosowania przemocy wobec podopiecznych. Sygnały w tej sprawie ośrodek miał od dłuższego czasu otrzymywać od rodziców i pracowników placówki. Prokurator zdecydował o połączeniu obu spraw. Postępowanie w tej sprawie jest jeszcze we wstępnej fazie. Wiadomo, że siostra T., której dotyczy część zarzutów, nie pracuje już w Kamieniu.
Informacja o rzekomych nieprawidłowościach dotarła również do Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Wojewoda zdecydował o przeprowadzeniu kontroli w placówce.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...