Powiat

Przeżyjmy to jeszcze raz

Robert Środecki, 22 grudzień 2016, 15:21
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Rok 2016 powoli dobiega końca. Postanowiliśmy więc w telegraficznym skrócie przedstawić naszym Czytelnikom najważniejsze wydarzenia minionych 12 miesięcy.
Przeżyjmy to jeszcze raz

Styczeń

Kilku śmiałków Nowy Rok przywitało w lodowatej wodzie. Na plaży nad brzegiem Jeziora Sępoleńskiego odbył się kolejny Dzień Morsa. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Wydarzenia w kulturze zainaugurowała wielka gala noworoczna, która odbyła się w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie. Na scenie zaprezentowali się artyści z Lwowskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu. Ulicami Sępólna przemaszerował orszak Trzech Króli. Mimo mrozu za betlejemską gwiazdą szło około 100 osób. Zarząd powiatu zapoznał się z wynikami kontroli przeprowadzonej w Wielofunkcyjnej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Więcborku. Wydano szereg zaleceń pokontrolnych. Michał Wojciechowski został nowym dyrektorem Zespołu Szkół w Sośnie. Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego unieważnił kolejny konkurs na dyrektora Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Nowego dyrektora nie wyłoniono do dzisiaj. W dwóch największych miastach powiatu uruchomiono punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. To pokłosie rządowego programu. W wielu miejscowościach powiatu zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem zbierano pieniądze na zakup sprzętu dla oddziałów pediatrycznych. Ruszyły studniówki. Jako pierwsi poloneza zatańczyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie. W Sępólnie wystąpił Jacek Silski. Koncert popularnego wokalisty cieszył się sporym zainteresowaniem. W Sępólnie zakończył się kolejny sezon piłkarskiej ligi halowej. Tytuł mistrzowski zdobyła drużyna Latzke Team. Uroczyście oddano do użytku nowy most w Niwach łączący dwie gminy, dwa powiaty i dwa województwa. Inwestycja została zrealizowana dzięki współpracy kilku samorządów. Przedstawiciele firmy MDD podczas uroczystej sesji rady powiatu odebrali Złoty klucz przedsiębiorczości – nagrodę starosty promującą lokalny biznes. Dyrektor Beata Lida przegrał w sądzie pracy. Sad nakazał przywrócić do pracy Lucynę Burkiewicz, która została zwolniona bezprawnie z pogwałceniem wszystkich zasad. W Bibliotece Publicznej w Sępólnie gościł Artur Barciś, znany aktor filmowy i teatralny, który odsłonił kulisy zawodu, który wykonuje. Zakończył się kolejny sezon powiatowej ligi tenisa stołowego. Zwyciężyła drużyna z Obkasu, a najlepszym zawodnikiem rozgrywek był Łukasz Kiedrowicz.

Luty

W Sępólnie odbyły się I targi pracy i edukacji. W hali Krajna Arena swoje stoiska zaprezentowało 51 wystawców. 31-letni mieszkaniec Więcborka został skazany przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy na 2,5 roku więzienia za dokonanie wielu przestępstw gospodarczych. O dokonaniach zbożowego oszusta pisaliśmy wielokrotnie. W Toruniu odbył się bal charytatywny zorganizowany przez marszałka województwa. Znaczny dochód z imprezy zasilił konto Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu. W Kamieniu i Sępólnie odbyły się tradycyjne bale sportu. W stolicy powiatu sportowcem roku został Leszek Kąkol. Marek Witkowski z Więcborka został powołany na wicedyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego w Bydgoszczy. W Sypniewie odbył się bal charytatywny na rzecz szpitala powiatowego w Więcborku. Zebrano 21 tys. zł. Mariusz Wichowski z Sośna został szefem biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zastąpił na tym stanowisku Ryszarda Basińskiego, który tworzył struktury biura. To efekt czystek, do których doszło w całym kraju. Lokalni samorządowcy odwiedzili nową spalarnię śmieci w Bydgoszczy. Na miejscu rozmawiano na temat dostarczania tam śmieci z naszego powiatu. W ostatecznym rozrachunku okazało się, że transport jest zbyt kosztowny. Mieszkańcy Wysokiej wybrali nowego sołtysa. Elżbieta Basińska-Czachor zastąpiła Zygmunta Czarneckiego, który złożył rezygnację. Drużyna LZS Płocicz wygrała kolejną odsłonę piłkarskiej ligi halowej w Kamieniu. W Małej Cerkwicy doszło do tragedii. Ciągnik rolniczy wiozący drewno wpadł do rzeki. Zginął 46-letni mężczyzna. W Suchorączku doszczętnie spłonął dom mieszkalny, rodzina została bez dachu nad głową. Genowefa Ziemniak z Płocicza i Barbara Stasierowska z Lutowa zostały wpisane do Księgi Zasłużonych dla Powiatu Sępoleńskiego. W Kamieniu doszło do spotkania miejscowych gimnazjalistów z burmistrzem i senatorem Janem Rulewskim. Omawiano projekt „Stacja turystyczna Kamień”. W Więcborku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego uczniowie szkoły obchodzili swoje święto - XII Dzień Hotelarza i Gastronoma. Imprezę zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz samorządowych.

Marzec

W powiecie sępoleńskim uroczyście obchodzono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy wyklętych”. W Więcborku na grobie kpt. Emila Cuprysia zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów. W Lutowie odbył się Powiatowy Dzień Kobiet. Podczas imprezy lokalni samorządowcy rozdawali paniom kwiaty i dzielili tort. Iwona Sikorska, była wiceburmistrz Więcborka, wygrała konkurs na stanowisko inspektora ds. rozwoju i gospodarki komunalnej w Urzędzie Gminy w Sośnie. W Sępólnie i Kamieniu odbyły się zebrania z mieszkańcami. Nie cieszyły się one zbyt dużym zainteresowaniem. Na scenie Centrum Kultury i Sztuki wystąpił Ryszard Rynkowski. Artysta zaśpiewał swoje największe przeboje z bogatego dorobku. W Sypniewie zakończył się kolejny sezon piłkarskiej ligi halowej. Tytuł mistrzowski w ostatniej kolejce zapewniła sobie drużyna Komza Team. Podczas występu kabaretowego w Wałdowie zasłabł jeden z aktorów. Nastąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca. Pana Jana Spychałę uratowali strażacy, którzy przeprowadzili sprawną reanimację. W nagrodę za uratowanie życia otrzymali specjalne podziękowania od burmistrza, a jednostka została doposażona w defibrylator. W całym powiecie hucznie obchodzono Dzień Sołtysa. W Kamieniu odbył się I Kiermasz Wielkanocny. Gwoździem programu był konkurs na najlepsze ciasto. W Sępólnie w CKiS wystąpił jeden z najlepszych rodzimych kabaretów. Tym razem widzów rozśmieszała Neonówka. W Sępólnie uroczście otwarto dobudowaną część żłobka w Centrum Małego Dziecka i Rodziny. Od tamtej pory placówka może przyjąć o 22 dzieci więcej niż do tej pory. W Sypniewie odbyła się Powiatowa Wystała Stołów Wielkanocnych. W Sośnie odbył się kolejny spływ szantowy. Impreza była gratką dla wodniaków i miłośników muzyki żeglarskiej. Po kilku miesiącach przerwy na boiska wrócili zawodnicy z piłkarskiej ligi powiatowej. Komenda Powiatowa PSP zorganizowała Dzień Dawcy Szpiku. Krew oddało 51 osób. Komendant Powiatowy PSP Leszek Grugel ogłosił, że z dniem 31 marca odchodzi na zasłużoną emeryturę. W miejscowej komendzie pracował 8 lat. Był to czas rozkwitu jednostki.

Kwiecień

Światło dzienne ujrzała afera finansowa w Zakładzie Transportu i Usług w Sępólnie. Prokuratura rozpoczęła czynności w sprawie nieprawidłowości, do których mogło dojść w firmie. Wystartował rządowy program 500 plus. Ośrodki pomocy społecznej przeżywały oblężenie osób chcących złożyć wniosek. W komendzie powiatowej PSP odbyło się pożegnanie komendanta Leszka Grugla, który po wielu latach wzorowej służby odszedł na zasłużoną emeryturę. Jego następcą został Tomasz Kabat. Ryszard Szczepański otrzymał zaszczytny tytuł Przedsiębiorca Roku 2015 w gminie Sępólno. Morsy z grupy „Przerębel” zakończyły sezon kąpieli w lodowatej wodzie. Na torze motocrossowym Plebanka szkolili się funkcjonariusze z komendy miejskiej policji w Bydgoszczy. Po raz ostatni szóstoklasiści napisali test sprawdzający ich wiedzę i umiejętności. Gminę Sępólno obiegła informacja, że firma Strabag chce wybudować wytwórnię mas bitumicznych w parku przemysłowym. Okoliczni mieszkańcy natychmiast przystąpili do protestu przeciwko planowanej inwestycji. Był on skuteczny. Smutna informacja dotarła do nas z Nowego Dworu. Zmarł Tomasz Mroziński, wieloletni dyrektor i prezes Zakładu Transportu i Usług w Sępólnie. Na scenie Centrum Kultury i Sztuki wystąpił kabaret Paranienormalni. W Sypniewie po raz drugi odbyły się targi ogrodnicz-rolnicze. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W Sośnie odbył się jubileusz 70-lecia działalności miejscowego koła gospodyń wiejskich. W Centrum Aktywności Społecznej uczniowie okolicznych szkół napisali kolejne dyktando o pióro burmistrza. Najlepiej wypadli Igor Siekierka i Weronika Szreder. W Kamieniu gościł Bronisław Cieślak. Popularny aktor spotkał się z mieszkańcami. W Sępólnie na hali Krajna Arena odbył się kolejny Boxing Show. Gościem tegorocznej gali był Mariusz Wach, czołowy pięściarz wagi ciężkiej. Podczas walnego zebrania członkowie Krajny rozliczyli zarząd klubu.

Maj

W krajeńskich wsiach i miasteczkach odbywały się uroczystości patriotyczne związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na targowisku miejskim w Sępólnie odbył się II zlot pojazdów zabytkowych. Gościem imprezy był Jerzy Iwaszkiewicz, znany dziennikarz z branży motoryzacyjnej. W Kamieniu odbyły się powiatowe eliminacje turnieju Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego. W obu kategoriach wiekowych najlepsi byli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Sępólnie. Z jeziora Stryjewo w Lubczy wyłowiono 13 martwych jeleni z odciętymi głowami. O tym akcie barbarzyństwa usłyszał cały kraj. Postępowanie w tej sprawie wszczęła policja. Do dzisiaj nikogo nie ukarano. Komendant powiatowy policji Krzysztof Różański po 10 latach pracy w sępoleńskiej jednostce odszedł na zasłużoną emeryturę. Jego następcą został Paweł Zawada. Na zastępcę komendanta powołano Dariusza Jędrzejczaka. Z Sępólna na szlak wyruszyła II rowerowa pielgrzymka do Górki Klasztornej. W Kamieniu odbyła się XXII edycja Gminnego Przeglądu Twórczości Teatralnej. Ryszard Kałaczyński, maratończyk z Wituni odebrał nagrodę magazynu National Geographic -Traveller za wyczyn roku 2015. Mieszkańcy gminy Sępólno oraz miejscowi radni udali się na pouczającą wycieczkę do Strzałkowa do wytwórni mas bitumicznych. Z bliska przyjrzeli się, jak wygląda produkcja asfaltu. W Sępólnie po wielu miesiącach remontu oddano do użytku odnowioną stację uzdatniania wody i zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków. To była jedna z najdroższych inwestycji w historii miasta. W Toruniu w centrum konferencyjnym Jordanki doszło do uroczystego podpisania umowy pomiędzy przedstawicielami LGD Nasza Krajna a marszałkiem województwa. Dzięki niej do powiatu wpłynie wsparcie finansowe. Na stację kolejową w Sępólnie przyjechał specjalny pociąg. Na peronie witali go miejscowi hipisi. Ulicami krajeńskich wsi i miasteczek przeszły procesje Bożego Ciała. W Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie wystąpili Skaldowie. Bracia Zielińscy byli w znakomitej formie.

Czerwiec

W Runowie odbył się piknik lider zorganizowany przez stowarzyszenie LGD Nasza Krajna. Benedykt Mieszczak z Więcborka został wicemistrzem Polski w baśkę. Firma Strabag wycofała wniosek o wydanie decyzji środowiskowej i zrezygnowała z budowy wytwórni mas bitumicznych w parku przemysłowym w Sępólnie. Okoliczni mieszkańcy odetchnęli z ulgą. W Kamieniu padła główna wygrana w Mini Lotto. Szczęśliwy gracz zainkasował 119 tys. zł. Nad jeziorem Mochel w Kamieniu odbyła się I parafiada. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Regaty o biały żagiel starosty zgromadziły w Sępólnie kilkudziesięciu żeglarzy. Sępólno zostało organizatorem XVI Igrzysk Olimpijskich sportowców wiejskich województwa kujawsko-pomorskiego Tokio 2020. Taką decyzję podjęły władze wojewódzkie LZS. W Sępólnie wystąpił kabaret Hrabi. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął decyzję o likwidacji biblioteki pedagogicznej w Sępólnie. Zakład Gospodarki Komunalnej w Więcborku obchodził jubileusz 20 lecia istnienia. Z tej okazji wręczono wiele upominków, dyplomów i kwiatów. Rada nadzorcza powołała Marię Kiełbasińską na stanowisko prezesa spółki Novum Med zarządzającej szpitalem powiatowym. Zastąpiła na tym stanowisku Stanisława Plewakę, który ponad dekadę rządził szpitalem. Ulicami krajeńskich wsi i miasteczek przejechał kolejny Krajeński Rajd Rowerowy. Porywiste wiatry wiejące nad powiatem wyrządziły duże szkody. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy Śmiłowa i Dużej Cerkwicy. W Więcborku odbył się zjazd absolwentów ekonomika połączony z obchodami 70-lecia istnienia tej zasłużonej szkoły. Z tej okazji została wydana pamiątkowa monografia. Drużyna Victorii Orzełek po raz drugi w historii została mistrzem piłkarskiej ligi powiatowej. W decydującym meczu podopieczni Kazimierza Dobbera pokonali na wyjeździe LZS Piaseczno.

Lipiec

Zjednostki OSP w Sępólnie zaczęli odchodzić wartościowi strażacy. Niektórzy mieli dosyć apodyktycznych rządów prezesa Grzegorza Borowicza. W Iłowie mieszkańcy sołectwa spotkali się z władzami gminy i powiatu. Podczas zebrania wyrazili swoje obawy związane z rozbudową zakładu produkującego mączkę rybną. Od dłuższego czasu skarżą się na smród będący skutkiem procesu produkcji. W Domu Pomocy Społecznej w Suchorączku odbyły się jubileuszowe XX spotkania rodzinne. Służą one budowaniu rodzinnej więzi i atmosfery. W Więcborku odbył się Festiwal Piosenki Turystycznej Osób Niepełnosprawnych, a w Sypniewie mieszkańcy sołectwa bawili się na parafiadzie. Spod kościoła parafialnego w Sępólnie po raz 33 na szlak wyruszyła Piesza Krajeńska Pielgrzymka na Jasną Górę. Na czele 20-osobowej grupy maszerował ks. proboszcz Marian Kotewicz z Lutowa. W amfiteatrze nad Jeziorem Mochel w Kamieniu podsumowano ubiegłoroczny sezon piłkarskiej ligi powiatowej. Najlepsi odebrali puchary oraz nagrody rzeczowe i finansowe. Tytuł mistrzowski po raz drugi w historii wywalczyła drużyna Victorii Orzełek. Królem strzelców został Kamil Jeliński reprezentujący Piaseczno. Ludmiła Piekałkiewicz-Geruzel została nowym dyrektorem Biblioteki Publicznej w Więcborku. Zastąpiła na tym stanowisku Marię Kołatę, która po wielu latach pracy na rzecz książnicy odeszła na zasłużoną emeryturę. W Sępólnie gościł Szymon Kołecki. Dwukrotny medalista olimpijski i prezes PZPC spotkał się młodzieżą i wręczył jej dyplomy i nagrody. Nad powiatem szalały wichury, ulewne deszcze i gradobicia. Klęski żywiołowe wyrządziły poważne szkody w uprawach. W Sępólnie odbyły się uroczyste obchody Święta Policji. Była to dobra okazja do wręczenia odznaczeń i awansów na wyższe stopnie służbowe. Ruszyły Dni Więcborka. Główną gwiazdą imprezy był Andrzej Dobber, światowej sławy śpiewak operowy, który wystąpił na rynku swojego rodzinnego miasta. Było to najważniejsze wydarzenie kulturalne ubiegłego roku na terenie powiatu. Tydzień później na tej samej scenie wystąpił Grzegorz Turnau. W Sypniewie odbył się doroczny turniej sołectw gminy Więcbork. Wystartowało 14 drużyn, zwyciężyli gospodarze. Mieszkańcy Witkowa na kilka godzin cofnęli się do PRL-u. Stało się tak za sprawą słynnego festynu organizowanego przez Danutę Sałasińską. Sąd Rejonowy w Tucholi opublikował wyrok w sprawie przeciwko Izabeli Froehlke, dyrektorce OPS w Sępólnie. Sąd uznał ją winną popełnienia czynów zawartych w akcie oskarżenia, czyli przekroczenia uprawnień, poświadczenia nieprawdy oraz doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem gminnym w celu uzyskania korzyści majątkowej. Sąd skazał ją na 2,5 tys. zł grzywny. Mieszkańcy Zabartowa obchodzili niezwykle uroczyście 150. rocznicę istnienia miejscowego kościoła. Zmarł Bernard Orłowski, radny powiatowy i społecznik. Jego śmierć jest ogromną stratą dla środowisk wiejskich. Młodzi ludzie z Więcborka i okolic tłumnie uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, gdzie spotkali się z papieżem Franciszkiem.

Sierpień

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Sępólnie Stanisław Drozdowski otrzymał statuetkę św. Wawrzyńca. To najważniejsze gminne wyróżnienie. W Piasecznie doszło do groźnego karambolu z udziałem dwóch samochodów ciężarowych. Przez kilkadziesiąt minut ruch na drodze krajowej był zablokowany. W Sępólnie doszło do kolejnej awarii głównej magistrali wodociągowej. Tym razem ekipa remontowa dokonywała napraw na ulicy Chojnickiej. Burmistrz Sępólna powierzył pełnienie obowiązków dyrektora Szkoły Podstawowej w Zalesiu Helenie Banaszak. W Sępólnie uroczyście oddano do użytku stanice wędkarską wybudowaną z inicjatywy koła wędkarskiego nr 121. Uwieńczeniem tegorocznych Dni Sępólna był Jarmark św. Wawrzyńca oraz wieczorny koncert Maryli Rodowicz. W Wituni odbyła się kolejna impreza dla biegaczy pt. „367. maraton Rysia Kałaczyńskiego”. Do Sępólna kajakiem przypłynął Aleksander Doba, pierwszy człowiek na świecie, który samotnie przepłynął Atlantyk. Podróżnik opowiadał o swoich pasjach i planach na przyszłość. Jeden z podwykonawców pracujący przy rozbudowie szpitala nie otrzymał zapłaty od głównego wykonawcy. Domaga się jej od inwestora czyli spółki Novum-Med. Jarosław Dera oficjalnie zastąpił Bernarda Orłowskiego w radzie powiatu. W sobotę 20 sierpnia ks. prałat Zenon Skierka, długoletni proboszcz parafii w Sępólnie, skończył 82 lata. Sołtys Małej Cerkwicy Jarosław Dobek zrezygnował ze stanowiska. W powiecie rozpoczęły się imprezy dożynkowe, podczas których rolnicy dziękowali za plony. Koło pszczelarskie w Więcborku obchodziło jubileusz 70-lecia istnienia. Podczas obchodów wręczono dyplomy i medale. Specjalne podziękowanie otrzymał Józef Bondarczyk, wieloletni prezes koła. W Kamieniu uroczyście obchodzono 150. rocznicę obecności sióstr elżbietanek. Z tej okazji na Krajnę przyjechali marszałek województwa kujawsko – pomorskiego Piotr Całbecki oraz biskup pelpliński Ryszard Kasyna, który odprawił mszę świętą.

Wrzesień

Siedmioro nastolatków trafiło do szpitala po wypadku samochodowym, do jakiego doszło w Nowej Wsi. Młodzi ludzie jechali do szkoły. Po dwumiesięcznej przerwie ruszył kolejny sezon piłkarskiej ligi powiatowej. Z rozgrywek wycofała się drużyna z Piaseczna, doszedł Zryw z Dąbrówki. W Dużej Cerkwicy uroczyście oddano do użytku nową salę sportową przy szkole podstawowej. Budowa obiektu pochłonęła 1,5 mln zł. To jedno z najważniejszych wydarzeń w długiej historii sołectwa. Zdzisław Żubka został nowym sołtysem Małej Cerkwicy. W krajeńskich wsiach i miasteczkach uroczyście obchodzono kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej. Nabożeństwa odbyły się m.in. na cmentarzach w Radzimiu i Karolewie. W całym powiecie czytano „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. W akcję narodowego czytania włączyli się samorządowcy, urzędnicy, dyrektorzy i nauczyciele. W powiecie gościł wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. W Sępólnie otworzył swoje biuro poselskie, a na więcborskim rynku spotkał się z młodzieżą z klas mundurowych. W Kamieniu w amfiteatrze nad jeziorem Mochel odbyły się dożynki powiatowe. W gmachu starostwa i urzędu miejskiego w Sępólnie odbyły się ćwiczenia antyterrostyczne. Mundurowi wyprowadzili z budynku skutego starostę Jarosława Tadycha. Gminę Więcbork lotem błyskawicy obiegła informacja o planach budowy śmierdzącej biogazowni rolniczej w Runowie. Niemal natychmiast rozpoczęły się protesty społeczne. Prawdopodobnie do realizacji inwestycji nie dojdzie. Odbyła się kolejna edycja Biegu Pamięci. Zawodnicy mieli do pokonania 10-kilometrowy odcinek z Karolewa do Więcborka. Biblioteka Publiczna w Sępólnie obchodziła jubileusz 70-lecia istnienia. Była to znakomita okazja do podziękowania tym wszystkim, którzy wspierali zasłużoną placówkę. W Kamieniu odbyła się kolejna edycja Święta Ziemniaka, a w Dorotowie uroczyście podsumowano kolejna edycję konkursu „Estetyka zagrody wiejskiej”. Koło Gospodyń Wiejskich w Mirucinie obchodziło jubileusz 60-lecia istnienia. Na stadionie miejskim w Więcborku nastąpiło pożegnanie Wojtka Janickiego, który postanowił zawiesić buty na kołku i zakończyć piłkarską karierę. Janicki przez wiele lat był podporą więcborskiego Gromu. Władze powiatu postanowiły wydzierżawić dwa piętra internatu ZSCKR w Sypniewie na hotel robotniczy dla Ukraińców. Ten pomysł spotkał się ze sprzeciwem mieszkańców. Ostatecznie do utworzenia hotelu nie doszło. Na sesjach w Sępólnie i Sośnie wręczono stypendia najlepszym i najzdolniejszym uczniom. Na sesji rady powiatu gościł Mirosław Jagodziński, dyrektor bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Gość podał szereg interesujących informacji dotyczących budowy obwodnic Kamienia i Sępólna.

Październik

Wzrósł opór społeczny przeciwko planowanej budowie biogazowni w Runowie. W domu kultury w Więcborku doszło do spotkania mieszkańców z władzami gminy. Przeciwnicy inwestycji doszli do wniosku, że będą prawnymi metodami dążyli do uchylenia decyzji administracyjnych. W powiecie gościł marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Gość najpierw odwiedził Dom Pomocy Społecznej w Kamieniu, a następnie w inkubatorze przedsiębiorczości w Sępólnie spotkał się z lokalnymi samorządowcami. Burmistrz Więcborka zawiesił Grażynę Jurgielską w obowiązkach dyrektora Zespołu Szkół w Sypniewie. Decyzja miała związek z postępowaniem przeciwko niej, które toczy się przed komisją dyscyplinarną przy wojewodzie. W Więcborku odbył się XX Wieczór Seniora. Seniorem roku 2016 został Edmund Borzych. W Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie wystąpiła Urszula z zespołem. Wokalistka zaśpiewała swoje największe przeboje. Pełnomocnik firmy Green Energy chcącej budować biogazownię w Runowie wycofał ze starostwa wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej lokalni samorządowcy wręczyli nagrody nauczycielom i pracownikom oświaty. Okazało się, że w sępoleńskim parku przemysłowym nie ma prądu. Przedsiębiorcy, którzy nabyli działki i chcą inwestować mają związane ręce. Joanna Soja- -Tońska wygrała konkurs na dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku. Strażacy z KPP w Sępólnie po raz kolejny zorganizowali akcję „Zostań dawca szpiku”. Tym razem krew oddało 55 osób. W gościnnych wnętrzach domu kultury w Dąbrówce odbył się bal kibiców Obrolu Obkas. Wszyscy bawili się do białego rana. W Sępólnie obradował IV zjazd oddziału powiatowego związku OSP. Wybrano nowy zarząd. Na jego czele stanął druh Grzegorz Borowicz, który zastąpił Macieja Kluczyńskiego. Władysława Urban z Sępólna skończyła 101 lat. Jest najstarszą mieszkanką gminy. W Kamieniu spłonął drewniany dom mieszkalny. Straty wstępnie oszacowano na 200 tys. zł. Podczas sesji rady powiatu wręczono nagrody „Krajeńskie Anioły” i „Krajeńską iskierkę”. Laureatami zostali: Klub Młodych Wolontariuszy z Sośna, Anna Zająkała z Sośna oraz parafialny zespól Caritas z Kamienia. W Więcborku odbyła się kolejna sesja rady miejskiej. Radni stosunkiem głosów 8 do 7 sprzeciwili się lokalizacji biogazowni rolniczej w Runowie.

Listopad

Nietypowa akcja strażaków w Jeleniu. Z wysepki na miejscowym jeziorze strażacy ewakuowali kozy. O obecności zwierząt poinformowali wędkarze. Klara Lemańska reprezentująca barwy Krajny Sępólno zajęła III miejsce w Grand Prix Polski żaków w tenisie stołowym. To ogromny sukces utalentowanej zawodniczki i jej trenera. Elżbieta Urbańska została nowym prezesem spółki medycznej Doktór w Sępólnie. Naszym Czytelnikom biorącym udział w konkursie rozdaliśmy gęsi ufundowane przez urząd marszałkowski w Toruniu. Rozpoczął się kolejny Powiatowy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej obfitujący w wiele interesujących wydarzeń artystycznych. W Zabartowie krajeńskie morsy zainaugurowały kolejny sezon kąpieli w lodowatej wodzie. Wśród kąpiących był burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski. W domu kultury w Więcborku odbył się benefis Józefa Walczaka, który obchodził 30-lecie pracy artystycznej. W powiecie bardzo uroczyście obchodzone było Święto Niepodległości. Na stadionie w Sępólnie 294 osoby zatańczyły poloneza. Drużyna Obrolu Obkas została mistrzem jesieni w piłkarskiej lidze powiatowej. Sępoleńscy policjanci otrzymali nowy radiowóz. Na placu przed komendą odbyło się uroczyste przekazanie kluczyków. W Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie odbyła się powiatowa olimpiada wiedzy rolniczej. Wygrał Łukasz Sieracki z Jastrzębca, który otrzymał cenne nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Więcborku. Świetlicę wiejską w Suchorączku po raz kolejny wypełnili baśkarze. Ta gra zdobywa coraz większe grono sympatyków. Dyrektor Iwona Kozłowska wycięła niezły numer burmistrzowi Kamienia przepisując mieszkańców Domu Pomocy Społecznej do POZ w Więcborku. W Borzyszkowie dostawczy fiat ducato uderzył w pociąg. Kierowca pojazdu wyszedł z wypadku bez szwanku. Mariusz Wichowski został odwołany ze stanowiska kierownika powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jego przygoda z agencją nie trwała zbyt długo. Stacja opieki długoterminowej Caritas w Sępólnie otrzymała nowe samochody. To owoc współpracy diecezji bydgoskiej z firmą leasingową. W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kamieniu odbyła się aukcja charytatywna zainicjowana przez młodzież. Zbierano pieniądze na leczenie Andrzeja Lackowskiego i Mateusza Platy.

Grudzień

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy warunkowo umorzył postępowanie przeciwko Izabeli Froehlke, dyrektorce OPS w Sępólnie. Urzędniczka okazała się winna, ale nie została ukarana. Radni z Sępólna uchwalili nowe stawki za śmieci. Jako jedyni w powicie wprowadzili podwyżki. Najbardziej odczują je lokalni przedsiębiorcy. Na targowisku miejskim w Więcborku odbył się jarmark mikołajkowy. Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W Kamieniu odbyła się kolejna edycja festiwalu piosenki przedszkolnej. Na scenie swoje walory prezentowali najmłodsi mieszkańcy miasta i gminy. W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy Tomasz Bykowski z Więcborka w imieniu ojca Andrzeja odebrał medal „Zasłużony dla regionu”. Kapituła nagrody doceniła działalność opozycyjną Andrzeja Bykowskiego. W Sępólnie i Kamieniu odbywały się spotkania konsultacyjne w sprawie budowy obwodnic. Projektanci zaprezentowali mieszkańcom ich planowany przebieg. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku obchodził jubileusz 40-lecia istnienia. Uroczystość była okazją do podziękowania pracownikom placówki. W Sośnie i Sępólnie zorganizowano Dzień Adwentowy. W stolicy powiatu najważniejsi samorządowcy zrzucili obcisłe garnitury, przebrali się w stroje z epoki i zagrali w jasełkach. W domu kultury w Sosnie odbyła się kolejna wystawa stołów wigilijnych. Swój kunszt kulinarny prezentowały gospodynie ze wszystkich gmin. Stefania Wieczorek z Płocicza skończyła 107 lat. To najstarsza mieszkanka gminy, powiatu i województwa. Mieszkańcy powiatu sępoleńskiego stary rok żegnali na prywatkach i balach. Największy odbył się w hali Krajna Arena w Sępólnie.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...