Powiat

Przeżyjmy to jeszcze raz

Robert Środecki, 04 styczeń 2018, 14:55
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Przedstawiamy Czytelnikom chronologiczny przegląd najciekawszych wydarzeń mijającego roku. Z przykrością należy stwierdzić, że „wydarzeniem roku” 2017 była sierpniowa nawałnica, która przeszła przez powiat. Jej skutki będą odczuwalne przez kilka kolejnych lat. Przegląd najważniejszych wydarzeń roku rozpoczynamy od stycznia.
Przeżyjmy to jeszcze raz

Styczeń

W minorowych nastrojach nowy rok przywitali mieszkańcy Więcborka. Po 11 latach owocnej pracy duszpasterskiej na rzecz parafii ks. proboszcz Adam Kątny został odwołany ze stanowiska. 1 stycznia zastąpił go ks. Adam Andrzejczak. Ważnym wydarzeniem w historii parafii była uroczystość wprowadzenia nowego proboszcza. W Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie odbył się kolejny koncert noworoczny. Publiczność, która dwukrotnie wypełniła salę widowiskową, oklaskiwała popisy artystów Lwowskiego Teatru Opery i Baletu. Morsy z Sępólna i okolic po raz kolejny nowy rok przywitali w wodzie. Noworoczna kąpiel w Jeziorze Sępoleńskim zgromadziła na plaży tłumy mieszkańców. Żaneta Śrubkowska z Koronowa została powołana na stanowisko kierownika powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W Sępólnie doszło do podpisania wielostronnej umowy pomiędzy szkołami ponadgimnazjalnymi a Wyższą Szkołą Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Celem umowy jest sprawowanie przez uczelnię opieki naukowo-dydaktycznej nad szkołami. Ulicami krajeńskich wsi i miasteczek przeszły orszaki Trzech Króli. Kolejny sezon rozgrywek zakończyła Sępoleńska Liga Futsalu. Mistrzostwo wywalczyła drużyna Seydak Team. Do niecodziennego wypadku doszło w Dąbrówce. Z obory w gospodarstwie rolnym uciekło 5 byków. Zwierzęta weszły na lód, który nie wytrzymał ciężaru. Dwa byki udało się uratować, reszta nie przeżyła kąpieli w lodowatej wodzie. W całym kraju odbywał się kolejny XXV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbierano pieniądze na leczenie dzieci i godną opiekę nad osobami starszymi. W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kamieniu po raz XVI odbyły się Powiatowe Spotkania z Kolędą i Pastorałką. W szkołach ponadgimnazjalnych w całym powiecie rozpoczął się maraton balów studniówkowych. W Sępólnie z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka wystąpił Andrzej Rybiński. Publiczność usłyszała największe przeboje artysty. W ośrodku zdrowia w Sośnie zamknięto jedyną aptekę. Władze gminy rozpoczęły gorączkowe poszukiwania podmiotu, który podejmie się prowadzenia punktu aptecznego. Udało się. W Mierucinie odbyły się wybory sołtysa. Wygrał Maciej Przeor.

 Luty     

Z Jeziora Sępoleńskiego wyłowiono martwego łabędzia i kaczki. U zwierząt wykryto wirus H5N8 – ptasią grypę. To pierwszy taki przypadek na terenie powiatu sępoleńskiego. W Borzyszkowie odbył się jeden z wielu turniejów baśki. Zwyciężył Jan Gońciarz. Ta popularna gra karciana przeżywa na Krajnie renesans. Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie postanowiło przybliżyć mieszkańcom sylwetkę patrona jednej z ulic. Z tej okazji zorganizowano widowisko historyczne poświęcone Tadeuszowi Kościuszce. Po 10 latach przerwy w Więcborku odbył się kolejny bal kultury i sportu. Statuetki „Rycerzy” otrzymali: Wiktor Sobiech, Adrian Brączyk, Józef Walczak i Ryszard Kałaczyński. W Bibliotece Publicznej w Sępólnie gościł Krzesimir Dębski, znany kompozytor muzyki filmowej. Artysta promował swoją książkę o Wołyniu. Drużyna LZS Płocicz została mistrzem, halowej piłki nożnej rozgrywanej w Kamieniu. W Sępólnie odbył się tradycyjny bal mistrzów sportu. Sportowcem roku została Wiktoria Wójtowicz, srebrna medalistka mistrzostw Polski juniorów w podnoszeniu ciężarów. Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Eugeniusz Fertykowski, wieloletni dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Suchoroączku. Miał 65 lat. W Kamieniu odbył się tradycyjny bal sportu. Wyróżniono czołowych sportowców. Drużyna Fuksa Wielowicz została mistrzem powiatowej ligi tenisa stołowego. W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku wystąpił Czesław Mozil. Był to jeden z najlepszych występów 2017 roku na terenie powiatu. W hali Krajna Arena odbyły się powiatowe targi pracy i edukacji. Impreza cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem. W Sępólnie zaprezentowała się rekordowa liczba wystawców. Do groźnego wypadku doszło w Zbożu. Na łuku drogi samochód ciężarowy wypadł z zakrętu i wjechał w budynek mieszkalny. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Starosta sępoleński powierzył obowiązki dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Suchorączku pani Justynie Krzysztofek. Cecylia Żurek z Borzyszkowa skończyła 102 lata. Jubilatkę odwiedził sołtys i przedstawiciele władz samorządowych. Zespól Szkolno-Przedszkolny w Kamieniu nawiązał współpracę z jednostką wojskową w Chojnicach. Doszło do podpisania stosownego porozumienia. W Sośnie doszło do napadu na plebanię. Bandyci obezwładnili księdza Andrzeja Jaskułę i ukradli gotówkę znajdującą się na plebanii. Maria Grochowska została prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w Sępólnie. Zastąpiła na tym stanowisku Andrzeja Rollę, który przeszedł na zasłużoną emeryturę. Firmy Bemix z Więcborka i Zakład Hodowli Ziemniaka z Zamartego otrzymały Złote Klucze Przedsiębiorczości – nagrody starosty promujące lokalny biznes. Zmarła 107-letnia Stefania Wieczorek z Płocicza, najstarsza mieszkanka powiatu sępoleńskiego i jedna z najstarszych osób zamieszkujących województwo kujawsko-pomorskie. 

Marzec

W całym powiecie uroczyście obchodzono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Policja zatrzymała mężczyzn podejrzanych o napad na plebanię w Sośnie. W Sępólnie otwarto market budowlany Mrówka. Od wielu miesięcy sklep cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. W Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie wystąpił Kabaret Moralnego Niepokoju. W Więcborku odbyło się kolejne zebranie samorządu mieszkańców. Oberwało się burmistrzowi Kuszewskiemu za wycofanie z budżetu budowy ulicy Pomorskiej. Ostatecznie realizacja inwestycji doszła do skutku. W gminach tworzących powiat uroczyście obchodzono Dzień Sołtysa i Dzień Kobiet. W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku odbył się cykliczny dzień hotelarza. To jedna z najważniejszych imprez organizowanych w szkole. Kolejne nieszczęście w Zbożu. Tym razem spłonął tam budynek mieszkalny. Osiem osób straciło dach nad głową. W Więcborku odbyło się walne zebranie klubu sportowego Grom. Prezesem pozostał Sylwester Trzósło. W skład zarządu weszli ponadto: Wojciech Janicki, Marek Garsztka, Anna Łańska, Waldemar Gackowski, Władysław Domagała, Grzegorz Ozimkiewicz, Łukasz Mieszczak i Mariusz Cheś. Po zimowej przerwie na boiska wybiegli zawodnicy ligi powiatowej, A-klasy i B-klasy. W Sępólnie odbyło się walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze klubu Krajna. Nowy zarząd klubu stworzyli: Piotr Rogowski, Dariusz Głazik, Tomasz Patyna, Jolanta Bukolt, Tomasz Aderjahn i Jerzy Bukolt. W hali Krajna Arena w Sępólnie odbyły się mistrzostwa miasta w baśkę. W klasyfikacji drużynowej bezkonkurencyjny był Time Lubcza.

Kwiecień

Ewa Wierzchucka, właścicielka firmy usługowo-wydawniczej „Daniel”, otrzymała zaszczytny tytuł Przedsiębiorcy Roku w gminie Sępólno. Nagrodę odebrała na sesji rady miejskiej. Henryk Żmuda-Trzebiatowski po 27 latach zrezygnował z funkcji przewodniczącego Gminnego Zrzeszenia LZS w Kamieniu. Zastąpił go znacznie młodszy Sławomir Czapiewski. W Sośnie odbył się kolejny spływ szantowy. Gwiazdą imprezy była Gdańska Formacja Szantowa. W wielu miejscach powiatu odbywały się kiermasze świąteczne. W Płociczu odbyła się tradycyjna wystawa stołów wielkanocnych. W Sępólnie i innych miejscach powiatu mieszkańcy uczestniczyli w drogach krzyżowych i procesji Niedzieli Palmowej. Na rynku wydawniczym ukazała się książka „Wytrwać w biegu” Ryszarda Kałaczyńskiego. Uczniowie okolicznych szkół po raz ostatni napisali egzamin gimnazjalny. W Sępólnie po raz kolejny zorganizowano akcję „Zostań dawcą szpiku”. Krew oddało 56 osób. Stolicę powiatu najechali bracia kurkowi z całego kraju. Świętowano 15. rocznicę reaktywacji KBS w Sępólnie, a delegaci z całej Polski uczestniczyli w zjeździe krajowym bractw kurkowych. W okolicznych nadleśnictwach w ramach kampanii „1000 drzew na minutę” zorganizowano wielką akcję sadzenia drzew. Wzięli w niej udział przedstawiciele wielu grup zawodowych, dorośli i młodzież. W Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie uczniowie okolicznych szkół napisali kolejne Dyktando o Pióro Burmistrza. Najlepiej wypadli: Laura Dobek i Wiktoria Szreder. W Sypniewie odbyły się kolejne targi ogrodniczo-rolnicze. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Największe sołectwo w powiecie odwiedziły setki, a może i tysiące mieszkańców. W Miejsko- -Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku odbył się XX jubileuszowy konkurs piosenki angielskiej. Zwyciężył Maciej Andryszewski z Aleksandrowa Kujawskiego. Główna nagroda powędrowała w godne ręce.

Maj

W całym powiecie uroczyście obchodzono 1 i 3 maja. W Sępólnie odbył się III zlot pojazdów zabytkowych. Do miasta przyjechało 150 wiekowych aut. W Sikorzu doszło do gigantycznej tragedii. W budynku wielorodzinnym eksplodował gaz ulatniający się z butli. Dwie osoby zostały ranne, jedna z osób poszkodowanych zmarła w szpitalu. W całym powiecie rozpoczęły się matury. Z Sępólna na szlak wyruszyła III rowerowa pielgrzymka do Górki Klasztornej. W kilku miejscowościach uroczyście obchodzono Dzień Strażaka. Powiatowe obchody tego święta na placu przy komendzie były połączone z jubileuszem 25-lecia istnienia PSP. W jednym z mieszkań w budynku wielorodzinnym w Radzimiu doszło do pożaru. Zginął 87-letni mężczyzna. W Więcborku odbył się tradycyjny bieg wiosny. To jedna z najlepszych sportowych imprez masowych dla dzieci i młodzieży. W obu sępoleńskich podstawówkach przeprowadzono tradycyjne pikniki rodzinne. W Warszawie podpisano porozumienie o przekazaniu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie pod skrzydła Ministerstwa Rolnictwa. Druhowie z Witkowa świętowali z okazji 110-lecia jednostki OSP. W gminie Kamień odbył się VII Krajeński Rajd Rowerowy. Miłośnicy dwóch kółek pedałowali na Czarną Górę. We wszystkich gminach uroczyście obchodzono Dzień Matki, a w Dąbrówce 70-lecie Koła Gospodyń Wiejskich. We wszystkich gminach tworzących powiat odbywały się zawody sportowo-pożarnicze. W rywalizacji drużyn z całego powiatu zazwyczaj wygrywa Zakrzewek. W Płociczu uroczyście otwarto plac zabaw przy szkole. W Sępólnie w Centrum Kultury i Sztuki wystąpiła Anna Jurksztowicz.

Czerwiec

Najważniejszym wydarzeniem czerwca były bez wątpienia uroczyste obchody 50-lecia parafii w Sośnie. Gościem jubileuszu był Prymas Polski abp. Wojciech Polak. Ten dzień złotymi zgłoskami zapisze się historii parafii. W Sośnie po półrocznej przerwie ponownie otwarto punkt apteczny w ośrodku zdrowia. W wielu miejscowościach powiatu zorganizowano Dni Dziecka. Drużyna piłkarska Gromu Więcbork po zwycięskich barażach awansowała do ligi okręgowej. Na stacji kolejowej w Sępólnie ponownie pojawił się pociąg pasażerski. Powitali go bardzo głośno miejscowi jaskiniowcy. Zespól Szkolno-Przedszkolny w Kamieniu świętował jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji do miasta przyjechali absolwenci szkoły, którzy wzięli udział w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej. Jeszcze większe powody do świętowania miał Zespól Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie. Placówka obchodziła 70-lecie istnienia. Ulicami krajeńskich wsi i miasteczek przeszły bardzo liczne procesje Bożego Ciała. Uroczyste zakończenie roku szkolnego nie przebiegło bez zakłóceń. W dwóch szkołach trzeba było ponownie drukować i wypisywać świadectwa. Po długich latach owocnej pracy na rzecz parafii ks. proboszcz Piotr Pieniążek opuścił parafię w Wielowiczu. Zastąpił go dobrze znany w powiecie ks. Janusz Dróżkowski. Mieszkańcy Krajny pożegnali wiosnę i przywitali lato podczas obchodów nocy świętojańskiej.

Lipiec

W Sośnie uroczyście podsumowano kolejny sezon piłkarskiej ligi powiatowej. Puchar za mistrzostwo odebrała drużyna LZS Płocicz. Tytuł Króla Strzelców wywalczył Dominik Narloch z Obrolu Obkas. W Więcborku doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy burmistrzem Kuszewskim a przedstawicielem Pomorskiej Spółki Gazownictwa. To pierwszy krok zmierzający do gazyfikacji miasta. W sępoleńskim hotelu Jan odbył się konwent starostów województwa kujawsko-pomorskiego. Dyskutowano głównie o służbie zdrowia. Sępoleński Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodził jubileusz 10-lecia istnienia. Na zajęcia uniwersytetu regularnie uczęszcza ponad 100 słuchaczy. W Kamieniu odbył się wielki zjazd rodziny Dobberów. W amfiteatrze nad jeziorem Mochel pojawiło się około 200 osób. Na więcborskim rynku wystąpiła Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz. Artyści wykonali największe przeboje ze swojego wspólnego repertuaru. Zakład Gospodarki Komunalnej w Sępólnie wygrał przetarg na budowę świetlicy wiejskiej w Komierowie. Inwestycja jest w trakcie realizacji. Violetta Felczak została nowym dyrektorem przedszkola „Bajka” w Sępólnie. W Więcborku szczęśliwy gracz wygrał 100 tys. zł w jednej z popularnych gier Totalizatora Sportowego. Kupon nabył w saloniku prasowym Gratka. W Wałdowie przy domu kultury uroczyście otwarto nowy plac zabaw. Inwestycja powstała w ramach budżetu obywatelskiego. W Witkowie odbył się doroczny festyn kulturalno-historyczny. Tym razem organizatorzy zabrali mieszkańców w czasy średniowiecznego rycerstwa. W Sępólnie odbyło się cykliczne święto policji. Wielu funkcjonariuszy odebrało odznaczenia i awanse na wyższy stopień. Na więcborskim targowisku miała miejsce biesiada śląska i jarmark krajeński. Wydarzenia cieszące się olbrzymim zainteresowaniem zainaugurowały obchody dni miasta. Klub sportowy Grom Więcbork obchodził jubileusz 60-lecia istnienia. Z życzeniami i prezentami do prezesa pospieszali liczni goście. W Bydgoszczy zmarł Jerzy Maliszewski, wieloletni sekretarz gminy Sępólno. Był to człowiek lubiany i szanowany, który całe swoje życie poświęcił pracy na rzecz samorządu. W Radońsku odbyły się obchody jubileuszu 60-lecia miejscowego koła gospodyń wiejskich.

Sierpień

W całym powiecie ruszył nabór wniosków o świadczenie z rządowego programu „Rodzina 500 plus”. Z tej formy pomocy korzysta kilka tysięcy rodzin z naszego regionu. W amfiteatrze na jeziorem Mochel w Kamieniu odbyła się biesiada krajeńska. Wystąpiło kilka zespołów folklorystycznych. W Sępólnie na terenie parku przemysłowego odbyły się pierwsze w historii miasta zawody hippiczne. Na parkurze zaprezentowało się 40 koni z okolicznych stajni. W Więcborku na wakacjach odpoczywał maestro Andrzej Dobber, który zadeklarował, że na emeryturę wraca do swojego rodzinnego miasta. Na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego Zacisze w Sępólnie odbył się tradycyjny Dzień Działkowca. W stolicy powiatu odbył się Wielki Test z Historii Sępólna. Zwyciężyła Marzena Hippler, która do domu pojechała nowym rowerem. W amfiteatrze nad jeziorem Mochel uroczyście podsumowano tegoroczny cykl Grand Prix Powiatu Sępoleńskiego w siatkówce plażowej. Zwyciężyła para Karol Sowiński, Mateusz Kiersznicki. W Kamieniu nieznani sprawcy próbowali zrabować gotówkę z bankomatu stojącego przy Biedronce. Ta sztuka im się jednak nie udała. 11 sierpnia przez powiat sępoleński przeszła nawałnica, która niszczyła wszystko, co napotkała na swojej drodze. Straty wyrządzone przez żywioł są ogromne. Takiego kataklizmu w historii powiatu jeszcze nie było. Zespół Lutowianie otrzymał statuetkę św. Wawrzyńca - najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez władze samorządowe gminy Sępólno. Na więcborskim rynku odbyło się święto pszczoły. Impreza cieszyła się zainteresowaniem mieszkańców. Na stadionie miejskim w Sępólnie odbył się XIII Jarmark św. Wawrzyńca. Gwiazdą imprezy była Anna Wyszkoni. Na molo w Sępólnie odbył się kolejny Boxing Show. Na teren powiatu sępoleńskiego przyjechało wojsko, które wzięło aktywny udział w likwidacji skutków nawałnicy. Na trasie wokół Wituni znowu pojawili się miłośnicy biegania z całej Polski, aby przebiec 368 maraton z Rysiem Kałaczyńskim. W Więcborku wystąpił Mieczysław Szcześniak z zespołem. Artysta zaprezentował kompozycje do wierszy ks. Jana Twardowskiego. Uczestnicy pieszej krajeńskiej pielgrzymki na Jasną Górę dotarli do celu wędrówki. Małgorzata Dropińska z Sypniewa została nowym dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2 w Więcborku. Zastąpiła na tym stanowisku Izabelę Gatz. Do Sośna przyjechało kilka ciężarówek materiałów budowlanych. Fundatorem transportu była firma PGNiG. Rozładunek nadzorował osobiście prezes Piotr Woźniak.

Wrzesień

W Orzełku odbyło się gminne święto plonów. Gmina Kamień jako jedyna w powiecie zorganizowała dożynki, reszta samorządów zrezygnowała ze świętowania z powodu nawałnicy. W Więcborku rozstrzygnięto przetarg na utwardzenie ulicy Pomorskiej. Inwestycja oczekiwana przez mieszkańców od wielu lat właśnie dobiega końca. Na okolicznych cmentarzach i miejscach pamięci narodowej odbywały się uroczystości związane z kolejną rocznicą wybuchu II wojny światowej. Przedstawiciel Komisji Europejskiej wizytował gminę Sośno, dotkniętą podczas sierpniowej nawałnicy. W Więcborku gościli dwaj posłowie PiS Łukasz Schreiber i Piotr Król. Parlamentarzyści spotkali się z wyborcami. Firma Projprzem za 16 mln zł sprzedała zakład produkcyjny w Sępólnie. Nowym właścicielem jest firma Eggersmann Polska, która planuję rozbudowę zakładu i kontynuację działalności. W Kamieniu odbył się II kapeluszowy marsz seniorów. Impreza integruje lokalną społeczność. W gminie Więcbork miała miejsce kolejna edycja biegu pamięci. Malowniczą trasę z Karolewa do Więcborka najszybciej pokonał Paweł Olijnik z Rawicza. W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu burmistrz Sępólna podpisał umowę na dofinansowanie remontu ulicy Przemysłowej. Inwestycja jest w trakcie realizacji. W sali sesyjnej urzędu miejskiego burmistrz Sępólna podziękował strażakom ochotnikom za zaangażowanie w likwidację skutków sierpniowych nawałnic. W Dąbrowie odbyło się kolejne święto ziemniaka. Panie z okolicznych kół gospodyń wiejskich przygotowały pyszne potrawy degustowane przez licznych gości. Na rynku wydawniczym ukazała się książka pt. „Karolewo 1939. Zbrodnie w obozie Selbstschutz Westpreussen” autorstwa Izabeli Mazanowskiej. Monografia ciszyła się gigantycznym zainteresowaniem mieszkańców powiatu. Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wziął udział w sesji rady powiatu. Wojewoda przywiózł ze sobą promesę na ponad milion złotych dla powiatu. W hali Krajna Arena w Sępólnie odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej. Podczas obrad dzieci i młodzież z okolicznych szkół odebrały nagrody rzeczowe i stypendia za wyniki w nauce. W świetlicy wiejskiej w Witkowie odbyło się podsumowanie gminnego konkursu „Estetyka wsi i zagrody wiejskiej”. Najlepsi otrzymali cenne nagrody ufundowane przez BS w Więcborku. W Sępólnie po raz kolejny odbyły się biegi uliczne im. Kajetana Bągorskiego. To jedna z największych i najlepszych imprez masowych dla dzieci i młodzieży.

Październik

W Wąwelnie fiat ducato uderzył w przydrożne drzewo. W wypadku zginął 53-letni kierowca. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego zdecydował o dofinansowaniu kilku inwestycji, które będą realizowane na terenie powiatu. Samorząd otrzyma prawie 3 mln zł. W Więcborku odbyły się obchody 285-lecia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego i 15. rocznica reaktywacji miejscowego KBS. W Więcborku odbył się XXII Wieczór Seniora. Wyjątkowo nie przyznano tytułu seniora roku. Setne urodziny obchodziła pani Jadwiga Jańczak z Więcborka, która zasiliła elitarne grono stulatków. W Więcborku odbył się I turniej o superpuchar Krajny w baśkę. Wygrał Wiesław Jarząb, który do domu zabrał nowy telewizor. W Orzełku doszło do tragicznego wypadku. Na krajówce samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. Zginął 64-letni kierowca golfa. Mieszkańcy Wilkowa wybrali nowego sołtysa. Tadeusza Pieczywka, który po 21 latach pracy zrezygnował z funkcji, zastąpiła Lidia Theus. W Sępólnie na placu przy komendzie PSP odbyła się kolejna akcja „Zostań dawcą szpiku”. Tym razem krew oddało 50 osób. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej samorządowcy wręczyli nagrody pieniężne wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom oświaty. W sępoleńskim hotelu Jan odbyła się dwudniowa konferencja naukowa pt. „Zrównoważony rozwój Pojezierza Krajeńskiego”. Głównym organizatorem był Krajeński Park Krajobrazowy. W Bibliotece Publicznej w Sępólnie gościł Michał Rusinek, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej. W Miejsko- -Gminnym Ośrodku Kultury w Kamieniu odbyły się XXIV Kamieńskie Integracyjne Spotkania Twórcze. Na scenie zaprezentowało się kilkanaście zespołów i grup teatralnych. Władysława Urban z Sępólna obchodziła 102 urodziny. W Więcborku odbyła się niezwykła uroczystość. Podczas eucharystii został poświęcony odrestaurowany ołtarz i wyremontowane organy. W nabożeństwie wziął udział Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, reprezentujący głównego sponsora prac konserwatorskich. W Wałdowie podsumowano gminny konkurs „Estetyka zagrody wiejskiej”. Najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe.

Listopad

W całym powiecie odbywał się szereg imprez związanych z dorocznym Tygodniem Kultury Chrześcijańskiej. We wszystkich gminach uroczyście obchodzono tegoroczne Święto Niepodległości. W Więcborku gościł Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej, który wygłosił płomienne przemówienie na rynku. W Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie przeprowadzono eliminacje powiatowe Olimpiady Wiedzy Rolniczej. Zwyciężył Dariusz Koczwara z Wilkowa. Franciszkanki obchodziły jubileusz 85-lecia obecności w Więcborku. Po powiecie lotem błyskawicy rozeszła się informacja o stłuczce,w której uczestniczył komendant powiatowy policji. Sprawę wyjaśnia komenda wojewódzka. W gminie Sępólno odbył się cykl spotkań mieszkańców sołectw w sprawie budowy sieci gazowej. W Sośnie podsumowano tegoroczną edycję konkursu. Estetyka wsi i zagrody wiejskiej. Do Wałdowa przyjechał strażacki wóz bojowy, jaki ochotnicy nabyli od swoich kolegów z Kołbaskowa za złotówkę. Podczas sesji powiatowej starosta wręczył stypendia najlepszym uczniom z okolicznych szkół. Wręczono również Iskierkę i Anioła Krajeńskiego. W całym kraju wprowadzono nowy system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Przez kilka tygodni szwankował, a petenci nie mogli załatwić żadnej sprawy. Pan Marian Bethke z Sępólna zasilił elitarne grono stulatków. W Witkowie odbyła się VIII Biesiada po Witkowsku. Organizatorzy przygotowali kolejny niepowtarzalny spektakl. Świetlicę wiejską w Suchorączku wypełnili baśkarze. Ta popularna gra karciana przeżywa renesans. Członkowie Więcborskiego Klubu Motorowego uroczyście podsumowali tegoroczny sezon obfitujący w wiele sukcesów. Zakończyła się runda jesienna piłkarskiej ligi powiatowej. Na półmetku najlepszą drużyną jest Victoria Orzełek.

Grudzień

W Kamieniu odbył się powiatowy festiwal piosenki przedszkolnej. Na scenie zaprezentowało się kilkunastu utalentowanych wykonawców. Do Szynwałdu do rodziny Wiśniewskich przyjechał dom z drewna. To podarunek od mieszkańca Warszawy. Murowany dom państwa Wiśniewskich został poważnie uszkodzony podczas nawałnicy. Albert Wagner po 28 latach zrezygnował z funkcji sołtysa Świdwia. Tragedia w Płociczu. Strażacy wydobyli martwego 60-latka z silosu wypełnionego zbożem. Firma Ronet z Więcborka specjalizująca się w produkcji sprężyn otrzymała Polską Nagrodę Innowacyjności przyznawaną przez Puls Biznesu. W Więcborku gościła Monika Ciaciuch, brązowa medalistka olimpijska w wioślarstwie z Rio de Janeiro. Sportsmenka spotkała się z młodzieżą. W całym powiecie odbywały się jarmarki mikołajkowe i dni adwentowe. To cykliczne wydarzenia poprzedzające okres świąt. W hali Krajna Arena miała miejsce doroczna wystawa stołów wigilijnych. Swój kunszt kulinarny zaprezentowały gospodynie z całego powiatu. Radni ze wszystkich gmin tworzących powiat uchwalili tegoroczne budżety. W Zabartowie spotkały się krajeńskie morsy. Takiego tłumu kąpiących nie było tam od dawna. Stary rok pożegnaliśmy na prywatkach i balach sylwestrowych. Największy w powiecie odbył się w hali Krajna Arena w Sępólnie.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...