Powiat

Srebrna Gala Jubileuszowa

Robert Środecki, 09 listopad 2023, 09:00
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W niedzielę rozpoczął się XXV Powiatowy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Zainaugurowała go uroczysta msza święta odprawiona w kościele parafialnym w Sępólnie przez ks. Andrzeja Szopińskiego, kanonika gremialnego Kapituły Katedralnej w Pelplinie. Po południu w Centrum Kultury i sztuki odbyła się Srebrna Gala Jubileuszowa z okazji 25. rocznicy Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
Srebrna Gala Jubileuszowa

Na scenie wystąpił chór Gospel Ave z Tucholi

Srebrna Gala Jubileuszowa

Serdeczne gratulacje dla organizatorów od burmistrza Więcborka

Tak to się zaczęło

„Na początku lat 90. dyrektorem Sępoleńskiego Domu Kultury została absolwentka KUL-u Alicja Pożywio. Owa młoda, pełna energii i pomysłów, osoba w czasie jednej z licznych pasjonujących rozmów i dyskusji zaproponowała, aby zorganizować parafialny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Taka formuła spotkań, wywodząca się ze środowisk akademickich i kręgów inteligencji, nawiązująca do kultury, nauki, opartych o wartościach chrześcijańskich, wydała się bardzo trafna. Jako grupka zapaleńców, wśród których znaleźli się: Alicja Pożywio, Adam Kapłon, Mariusz i Elżbieta Gawlikowie oraz moja skromna osoba, z głowami pełnymi twórczych pomysłów, może nie do końca świadomi czekających nas trudności, zgłosiliśmy się do ks. proboszcza parafii sępoleńskiej Zenona Skierki. Naszą nadrzędną ideą było, aby wyszukiwać i prezentować twórczość lokalnych twórców i artystów. Uważaliśmy to za bardzo ważne, żeby w każdym programie Tygodnia swój dorobek mogli przedstawiać autorzy wywodzący się z naszego środowiska. Dzięki wytrwałości i młodzieńczemu zapałowi nasze marzenia zaczęły się urzeczywistniać. Pierwszy zorganizowany w listopadzie 1990 roku Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, jak i te organizowane do 1998 roku obejmowały teren parafii pod wezwaniem św. Bartłomieja w Sępólnie” - pisze w monografii poświęconej Powiatowemu Tygodniowi Kultury Chrześcijańskiej jeden z jego pomysłodawców i głównych organizatorów Lech Szumigaj. 
W ramach dziewięciu parafialnych Tygodni Kultury Chrześcijańskiej organizatorzy gościli takie znakomitości jak: Agnieszka Fatyga, Antonina Krzysztoń, Andrzej Poniedzielski oraz Elżbieta Adamiak. 
Pod koniec lat 90. pomysłodawcy parafialnego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej postanowili rozwinąć skrzydła. Z pomocą przyszła im reforma administracyjna kraju. Powstał powiat sępoleński. Organizatorzy nawiązali współprace z pozostałymi gminami. 7 listopada 1999 roku rozpoczął się I Powiatowy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, który przetrwał próbę czasu i odbywa się do dnia dzisiejszego. 
– Chcieliśmy mieszkańców Sępólna zaprosić na wydarzenia kulturalne o wysokiej jakości, niosące z sobą przesłanie chrześcijańskie. Chodziło nam również o integrację różnych środowisk Sępólna. Fakt, że za sprawą państwa inicjatywa ta zmieniła się w wydarzenie o randze powiatowej i w tej postaci obchodzi dziś swój srebrny jubileusz, świadczy o tym, że nam się wtedy udało. Gratuluję pięknego jubileuszu i pozdrawiam bardzo serdecznie – powiedziała w specjalnym łączeniu z Chicago Alicja Pożywio.   
 

Srebrna Gala

W niedzielę rozpoczęła się jubileuszowa XXV edycja tej imprezy. Okazją do wspomnień była Srebrna Gala Jubileuszowa, która odbyła się w Centrum Kultury i Sztuki. Była to znakomita okazja do wręczenia podziękowań tym wszystkim, którzy przez ćwierć wieku pomagali w organizacji imprezy. Osób i instytucji, którym należą się pokłony i słowa uznania, jest bez liku. 
– To nie tylko my organizowaliśmy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Byliśmy jedynie koordynatorami. Przede wszystkim to państwa zasługa, szczególnie bibliotek, domów kultury, świetlic, które dały z siebie wszystko. Chcieliśmy również podziękować samorządowcom. Zawsze nas wspieraliście – powiedziała do zebranych Zofia Świerczewska, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Bydgoskiej. 
Osoby i instytucje wspierające otrzymały pisemne podziękowania oraz monografię dokumentującą bogatą historię PTKCh. Po zakończeniu części oficjalnej na scenie wystąpił Chór Gospel Ave z Tucholi. Podczas urodzin nie mogło również zabraknąć tortu dla wszystkich zaproszonych gości. 
XXV Powiatowy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej potrwa do niedzieli. Impreza już dawno zapisała się złotymi zgłoskami w kalendarzu najważniejszych wydarzeń odbywających się na Krajnie. 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...