Święto Niepodległości

Robert Lida, Robert Środecki, Jacek Grabowski , 19 listopad 2011, 01:34
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w powiecie sępoleńskim w niczym nie przypominały tego, co działo się w Warszawie. Uwaga mieszkańców nie skupiała się na aktach terroru i wandalizmie. Okoliczna ludność w sposób godny obchodziła jedną z najważniejszych rocznic w historii Polski, uczestnicząc w uroczystych nabożeństwach oraz w licznych koncertach i galach patriotycznych.
Święto Niepodległości

Uroczystości w Sośnie

Sępólno

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości zainaugurowała uroczysta msza święta odprawiona
w intencji ojczyzny. W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz. Kilka godzin później uroczystości patriotyczne przeniosły się do sali kolumnowej Centrum Kultury i Sztuki. Wspólne śpiewanie ocalałych od zapomnienia pieśni było mocnym akcentem jednego
z najważniejszych świąt narodowych. W sobotę licznej widowni zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod dyrekcją Mariana Kukowskiego wsparta Drużyną Harcerską nr 20 im. św. Wawrzyńca działającą przy Zespole Szkół nr 3. Piosenki i wiersze o zabarwieniu patriotycznym poprzedzone projekcją wstrząsającego filmu dokumentalnego wywarły ogromne wrażenie na licznej publiczności.
W piątek na wieczór wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych mieszkańców Wałdowa zaprosiła młodzież zrzeszona w WDK. W kameralnej sali zabrzmiały m.in. „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie” i „Hej, sokoły!”

Więcbork

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Orła Białego w kościele parafialnym odbyła się msza święta odprawiona w intencji ojczyzny.
W samo południe młodzież z Zespołu Szkół Centrum Edukacyjnego wystawiła spektakl pt. „Jeszcze Polska nie zginęła”. Udane występy podopiecznych Zofii Krasickiej są trwałym elementem obchodów Dnia Niepodległości. W sobotni wieczór na scenie  Miejsko-Gminnego Ośrodku Kultury pojawiła się Orkiestra Dęta Pomorskiego Okręgu Wojskowego z Bydgoszczy pod dowództwem majora Krzysztofa Matraszka. Obok muzyków głównymi aktorami gali patriotycznej byli: miejscowy proboszcz ksiądz Adam Kątny oraz młodzież rozwijająca swoje umiejętności w sekcji wokalnej i teatralnej: Natalia Borowiak, Anna Kamińska, Katarzyna Żelezik i Maria Bloch. Dość liczna publiczność pożegnała artystów gromkimi brawami.

Kamień

W Kamieniu po uroczystej mszy świętej odprawionej w kolegiacie uroczystości patriotyczne przeniosły się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Gwoździem programu artystycznego wypełnionego wierszami i pieśniami przedstawianymi przez młodzież była projekcja filmu dokumentalnego pt. „Bitwa Warszawska”. O Cudzie nad Wisłą wypowiadali się historycy przypominający największych bohaterów tamtych czasów.

Sośno

Uroczystości patriotyczne skupiły się wokół pomnika upamiętniającego ofiary wojny. Liczne delegacje złożone m.in. z przedstawicieli władz złożyły wiązanki kwiatów. Uroczystą mszę świętą uwieńczył program artystyczny przygotowany przez młodzież z Wąwelna. Przedstawienie pt. „Zapytaj o Polskę” oglądali z zapartym tchem mieszkańcy dwóch największych sołectw. Program artystyczny urozmaicił występ chóru Cantabile.
 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...