Szkoły po nowemu, czyli ćwierć miliona w plecy

Robert Lida, 26 luty 2017, 06:01
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Władze gminy Kamień opracowały projekt nowej sieci szkół, która będzie obowiązywała od 1 września czyli po wejściu w życie reformy oświaty polegającej na wygaszeniu gimnazjów i powrocie do ośmioklasowych szkół podstawowych. Mimo zapewnień pani minister od oświaty, że nie rodzi ona dodatkowych kosztów, wychodzi na to, że gmina Kamień będzie musiała w tym roku dołożyć do oświaty dodatkowo 250.000 złotych.
Szkoły po nowemu, czyli ćwierć miliona w plecy

Nowa sieć szkół przewiduje funkcjonowanie na terenie gminy trzech szkół podstawowych: w Kamieniu, Dużej Cerkwicy i Zamartem. Oczywiście nie oznacza to likwidacji małych, wiejskich placówek w Płociczu oraz Dąbrówce. One będą nadal funkcjonowały, tylko nie jako samodzielne jednostki. Obecnie w Kamieniu funkcjonuje zespół szkolno-przedszkolny, w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i przedszkole samorządowe. Natomiast pod zupełnie innym adresem, przy ulicy Sępoleńskiej, znajduje się publiczne gimnazjum. Naboru do klasy pierwszej gimnazjum nie będzie. Uczniowie obecnych klas szóstych staną się uczniami klas siódmych szkoły podstawowej. Pozostaną dwa roczniki gimnazjum. Od 1 września klasy gimnazjalne będą funkcjonowały w ramach szkoły podstawowej. – Prawdopodobnie będziemy łączyć obecne klasy pierwsze gimnazjum, czyli przyszłe klasy drugie. Obecnie do trzech klas pierwszych chodzi 55 uczniów. Liczyliśmy, że uda się pozyskać dodatkowych z ościennych gmin, ale nic z tego nie wyszło, dlatego planujemy utworzyć dwie klasy po 28 uczniów. To oczywiście wynika z wyliczenia kosztów. Jeśli tego nie zrobimy, to gimnazjum będzie pod kreską na kwotę 350.000 złotych – mówi Urszula Brycka, dyrektor Zespołu Usług Oświatowych w Kamieniu. W Kamieniu będzie zatem funkcjonował zespół szkolno–przedszkolny, w skład którego wejdzie ośmioklasowa szkoła podstawowa, przedszkole samorządowe oraz szkoła filialna w Płociczu. W Płociczu będą klasy 0-3 oraz oddział przedszkolny. Rodzi się pytanie: co z budynkiem obecnego gimnazjum oraz halą sportową, przy której są też izby lekcyjne należące do gimnazjum? – W budynku zespołu szkolno-przedszkolnego będą klasy młodsze, czyli pierwsze i piąte lub pierwsze i szóste. Natomiast klasy starsze będą uczyły się przy ulicy Sępoleńskiej – mówi burmistrz Wojciech Głomski. Jeśli klasy gimnazjalne mają organizacyjnie podlegać szkole podstawowej, to co z obecnym dyrektorem gimnazjum?
– Zgodnie z ustawą obecny dyrektor szkoły podstawowej stanie się dyrektorem szkoły ośmioklasowej. Pani dyrektor gimnazjum będzie jego zastępcą. Taki stan będzie trwał do 2019 roku. Wówczas odbędą się konkursy na dyrektorów naszych szkół – wyjaśnia dyrektor Brycka. W szkole w Zamartem w ciągu dwóch lat przybędą dwa roczniki. Podobnie będzie w Dużej Cerkwicy. Ta ostatnia szkoła będzie miała również oddziały zamiejscowe w Dąbrówce. Wszystko wskazuje na to, że będą to tylko klasy drugie i trzecie, ponieważ nie będzie naboru do klasy pierwszej. Po prostu nie ma dzieci w takim wieku. Zdaniem burmistrza i jego służb szkoły bez problemu pomieszczą wszystkich uczniów i nie ma potrzeby wykonywania jakichś inwestycji w związku z reformą oświaty. Na jednej z komisji rady miejskiej radny Stanisław Drogoś spytał, czy w związku z reformą gmina poniesie jakieś dodatkowe koszty? – Gmina dołoży 250.000 złotych – mówi Urszula Brycka. Przy niezmieniającym się systemie finansowania szkół, przy pomocy subwencji naliczanej na ucznia, na wprowadzeniu reformy finansowo stracą szkoły gminne, a zyskają powiatowe. W szkołach gminnych ubędzie jeden rocznik, a w powiatowych jeden rocznik przybędzie, ale kto by się tym przejmował tam w Warszawie. Nowa sieć szkół gminy Kamień oraz ich obwody zostanie przyjęta w formie uchwały na najbliższej sesji rady miejskiej.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...