Powiat sępoleński

Szkoły zmieniają profil, czyli nowa oferta edukacyjna

Robert Środecki, 24 marzec 2011, 01:18
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Szkoły ponadgimnazjalne z powiatu sępoleńskiego wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym i poszerzają ofertę edukacyjną. Już od września w okolicznych placówkach oświatowych specjalistyczną wiedzę będą mogli zdobywać przyszli ogrodnicy, technicy architektury, specjaliści od energii odnawialnej oraz prawnicy, biotechnolodzy i ratownicy medyczni. Zmiany, które mają być wprowadzone w szkołach, zostały pozytywnie zaopiniowane przez władze powiatu sępoleńskiego.

Największa rewolucja szykuje się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie, gdzie powstanie kilka nowych kierunków. Niedawno Zarząd Powiatu Sępoleńskiego wyraził zgodę na utworzenie nowego kierunku kształcenia w zawodzie ogrodnik w ramach Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Edukacja będzie trwała dwa lata, a pierwsi zainteresowani będą mogli rozpocząć kształcenie już 1 września. Co ciekawe, projekt utworzenia nowego kierunku został pozytywnie zaopiniowany przez Powiatową Radę Zatrudnienia i Powiatowy Urząd Pracy. Ponadto rada powiatu przyjęła uchwały dotyczące utworzenia Policealnej Szkoły Energetyki Odnawialnej wchodzącej w skład ZSCKR w Sypniewie oraz Technikum Krajobrazu. – W Policealnej Szkole Energetyki Odnawialnej przewidujemy 2-letni zaoczny tryb kształcenia, natomiast w Technikum Krajobrazu 4-letni dzienny tryb kształcenia. Wszystkie nowe kierunki zostaną uruchomione we wrześniu. Oczywiście staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych uczniów. Kilku nauczycieli tworzących kadrę pedagogiczną ukończyło kierunkowe studia podyplomowe na wyżej wymienionych kierunkach – informuje Halina Zapalska, wicedyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie.

Z założonymi rękoma nie siedzą dyrektorzy okolicznych ogólniaków. Spore zmiany szykują się w Więcborku i Sępólnie. W Liceum Ogólnokształcącym w Więcborku planuje się utworzenie profilu lingwistyczno-prawnego. To efekt współpracy szkoły ze strażą graniczną, instytucji, która zagwarantowała wsparcie merytoryczne oraz przygotowanie i przeprowadzenie obozów szkoleniowych. Więcborski ogólniak chce również kształcić biotechnologów. Nowy profil ma poprawić przygotowanie maturzystów do studiów medycznych, inżynieryjnych oraz informatycznych. Zespół Szkół Licealnych w Sępólnie stawia na kształcenie ratowników medycznych. W ramach nowego profilu placówka planuje rozszerzenie programu biologii i chemii wraz z zajęciami specjalistycznymi. Szkoła chce również kształcić animatorów kultury. Dyrekcja placówki planuje rozszerzyć program nauczania języka polskiego, języka angielskiego, wiedzy o kulturze oraz zajęć specjalistycznych.

Może w końcu nadejdą lepsze czasy, gdy licea przestaną kształcić absolwentów nie mających zawodu i żadnych umiejętności praktycznych. Poza ogólną wiedzą zacznie liczyć się konkretny fach i cały szereg nabytych umiejętności. Dobrze się dzieje, że powiatowe placówki oświatowe rozszerzają ofertę edukacyjną, dostosowując ją do aktualnych potrzeb i wymagań.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...