W rocznicę września
Sępólno
W Sępólnie pod pomnikiem Ofiar Walk i Męczeństwa samorządowcy, liczne delegacje i młodzież złożyli wiązanki kwiatów. W swoim wystąpieniu burmistrz Waldemar Stupałkowski przypomniał pierwsze godziny działań wojennych na terenie miasta i gminy oraz nawoływał do oddania należnego hołdu bohaterom września i wszystkim tym, którzy zginęli podczas wojny, walcząc za naszą wolność.
Radzim
Na nekropolii w Radzimiu odbyło się uroczyste nabożeństwo z udziałem władz samorządowych, duchownych i okolicznych mieszkańców. W zabudowaniach miejscowego majątku w pierwszych miesiącach wojny istniał przejściowy obóz koncentracyjny dla Polaków i Żydów zwożonych z kilku powiatów. Rozmiary mordów dokonanych na początku wojny w Radzimiu można podawać jedynie w liczbach szacunkowych. Powojenna ekshumacja ujawniła tylko 300 zwłok. Nie odkryto wówczas wszystkich miejsc straceń. Wiele z nich Niemcom udało się skutecznie zamaskować.Uroczystości patriotyczne zawsze skłaniają do chwili refleksji. Ważne, aby były one cenną lekcją historii dla następnych pokoleń wychowanych w zupełnie innej rzeczywistości.
Karolewo
Już tradycyjnie w pierwszą niedzielę września odprawiono mszę świętą na cmentarzu pomordowanych w Karolewie. Przewodniczył jej proboszcz parafii w Wielowiczu, ks. Janusz Dróżkowski.
Jeszcze dwa tygodnie temu cmentarz w Karolewie był dosłownie zasypany połamanymi drzewami. Ślady kataklizmu, który nawiedził te tereny, widać do dzisiaj. Las, w którym w pierwszych tygodniach wojny hitlerowcy mordowali przetrzymywanych w obozie dla internowanych, jest kompletnie zniszczony. W istocie był to jeden z pierwszych obozów koncentracyjnych, w którym realizowano akcję tak zwanego „etnicznego czyszczenia przedpola”. Dokładnie nie wiadomo, ilu krajan i mieszkańców sąsiednich powiatów zginęło w Karolewie. Zaraz po wojnie ekshumowano zwłoki 1781 osób, ale niektóre źródła podają, że zginęło ich kilka tysięcy.
W ciągu ostatnich lat odnowiono płyty na grobach, które znajdują się na cmentarzu. Odrestaurowano też kaplicę. W niedzielę, jak co roku, na cmentarzu zgromadzili się członkowie rodzin pomordowanych, przedstawiciele lokalnych władz, poczty sztandarowe aby wziąć udział w wyjątkowej mszy świętej. Przed jej rozpoczęciem delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed pamiątkowymi tablicami.
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.