Powiat

Wzór na księgową i sekretarkę

Robert Lida, 28 kwiecień 2012, 00:07
Średnia: 0.0 (0 głosów)
„Analiza wykazała niedociążenie pionu administracyjno-finansowego. Wypracować standard ilości etatów niepedagogicznych” - tak brzmi jeden z wniosków zapisanych w audycie wybranych placówek oświatowych prowadzonych przez powiat. Zarząd powiatu określił standardy zatrudniania księgowych i sekretarek w swoich szkołach. Efektem będzie obcięcie etatów i zwolnienie kilkunastu osób.
Wzór na księgową i sekretarkę

Tomasz Cyganek – Nie chcemy przeprowadzać nagłej rewolucji ze względów czysto ludzkich. Fot. Robert Środecki

Powiat szuka oszczędności i czasami je znajduje. Już wcześniej dostrzeżono, że kadra administracyjno-księgowa w szkołach ponadgimnazjalnych jest niedociążona pracą. Szkoły prowadzone przez powiat nie są obsługiwane przez powołany do tego zakład budżetowy, tak jak ma to miejsce w przypadku szkół gminnych. Każda szkoła prowadzi własną księgowość. Wszelkie analizy, w tym wspomniany audyt przygotowany przez Tomasza Niedźwiedzia, audytora wewnętrznego pracującego dla powiatu, pokazują, że w szkolnej administracji tkwią spore rezerwy.
Zarząd powiatu przygotował propozycję standardów zatrudniania szkolnych sekretarek i księgowych. Ustalono, że na 200 uczniów ma przypadać 0,5 etatu sekretarza, od 200 do 300 uczniów 0,75 etatu, powyżej 300 uczniów 1 etat. W drodze wyjątku Zespołowi Szkół nr 2 w Sępólnie przypisano 1 etat sekretarza. W przypadku księgowych szkoła zatrudniająca do 15 etatów pedagogicznych może zatrudniać 0,5 etatu księgowego. Po przeliczeniu tych wskaźników w odniesieniu do poszczególnych szkół okazało się, że można zaoszczędzić około 11 etatów. Szykują się więc zwolnienia.
– Nie chcemy przeprowadzać nagłej rewolucji ze względów czysto ludzkich. W pierwszej kolejności liczymy tzw. naturalne odejścia, na przykład emerytury – mówi starosta Tomasz Cyganek.
Wiadomo, że redukcje etatów nie przyniosą oszczędności od razu. Zwolnienie pracownika oznacza wypłatę odpraw i ekwiwalentów, dlatego każdy taki ruch kadrowy przyniesie wymierne korzyści oszczędności w kolejnym roku budżetowym.
Audytor w swym opracowaniu sugeruje również likwidację etatów w kuchni internatu Zespołu Szkół nr 2 na rzecz całkowitego cateringu. Dla kilkunastu uczniów przebywających w internacie obiady są kupowane na zewnątrz, a śniadania i kolacje przygotowuje się na miejscu.
 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...