XIII Powiatowy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej
Geneza seminariów naukowych organizowanych w letniej rezydencji papieża nie jest powszechnie znana. Kulisy spotkań z Janem Pawłem II w Castel Gandolfo odsłonił profesor Andrzej Tomczak z Torunia. – Nasz papież Jan Paweł II co dwa lata organizował seminaria naukowe. W spotkaniach z Ojcem Świętym uczestniczyła grupa jego krakowskich przyjaciół, jednak z czasem krąg naukowców biorących udział w seminariach zaczął się rozszerzać. W 1982 roku udało mi się po raz pierwszy pojechać do Castel Gandolfo i wziąć udział w seminarium. Wygłosiłem wówczas referat o Solidarności. Od tamtego czasu regularnie brałem udział w spotkaniach naukowych organizowanych przez Ojca Świętego. Zetknięcie z papieżem wywoływało albo śmiech, albo łzy – wspominał historyk.
Jeden z uczestników spotkania z profesorem Tomczakiem zapytał, dlaczego seminaria naukowe organizowane w Castel Gandolfo były takie ważne? – Ponieważ Ojciec Święty sam był naukowcem, wybitnym teologiem i filozofem, ale interesował się wszystkimi dziedzinami wiedzy, w tym naukami ścisłymi. Ponadto seminaria stanowiły okazję do spotkań z przyjaciółmi z Krakowa – wyjaśniał Andrzej Tomczak. Barwne opowieści historyka z Torunia były poparte materiałem fotograficznym z jego prywatnych zbiorów. Można było zobaczyć zdjęcia papieża, jakiego nie znamy.
Uwieńczeniem sępoleńskiego spotkania z Andrzejem Tomczakiem było wystąpienie Henryka Dziarnowskiego, który mówił o swoich przeżyciach związanych z pobytem w Watykanie na audiencji u Ojca Świętego. Spotkanie z papieżem poruszyło go do tego stopnia, że napisał wiersz o pontyfikacie Jana Pawła II. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej był doskonałą okazją do zaprezentowania próby poetyckiej szerszej publiczności.
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.