Zdobywcy Czarnej Góry

Robert Lida, 12 październik 2014, 01:13
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Kto wie, gdzie znajduje się najwyższy punkt województwa kujawsko-pomorskiego? Na Czarnej Górze w Dąbrówce, na terenie gminy Kamień, w powiecie sępoleńskim. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kamień chce to miejsce promować i nadać mu należytą rangę. Mają temu służyć m.in. coroczne biegi na Czarną Górę. Pierwszy odbył się w sobotę.
Zdobywcy Czarnej Góry

Co prawda bez nart, ale za to kijkami pod górę wyruszyły panie z Dąbrówki. Fot. Robert Lida

Najwyższy punkt województwa znajduje się na wysokości 188,85 m n.p.m., w paśmie tzw. Gór Obkaskich, na Czarnej Górze, która należy do Korony Polski, czyli listy najwyższych szczytów województw. Czarna Góra jest terenem zalesionym, więc nie ma mowy o podziwianiu okolic z jej szczytu. Nawet wielu miejscowych nie wie, jak tutaj trafić.
– Kiedyś przyjechała do mnie rodzina. Pytali mnie, jak trafić na Czarną Górę. Zaprowadziłem ich tam, ugościłem w domu. Później okazało się, że to bardzo znany himalaista, który postanowił zdobyć Koronę Polski. To mnie zainspirowało, aby odkryć dla mieszkańców i turystów to miejsce – mówi Piotr Leśniewski z Dąbrówki, który już w 2003 roku napisał legendę o Czarnej Górze.
Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Kamień w partnerstwie z gminą Kamień napisało projekt pn. „Czarna Góra, królowa gminy, powiatu i województwa”. Projekt uzyskał dofinansowanie powiatu sępoleńskiego. W ramach tego projektu oznakowano trasę prowadzącą na szczyt. Na wierzchołku stanęły tablice informacyjne oraz miejsce do odpoczynku. Tablice informacyjne stanęły również pod domem kultury w Dąbrówce. Wydano także folder informacyjny za szczegółowymi mapami ułatwiającymi dotarcie na szczyt oraz legendę Piotra Leśniewskiego. Zwieńczeniem tego arcyciekawego projektu był sobotni bieg na Czarną Górę odbywający się pod hasłem „Zacznij zdobywać Koronę Polski od Czarnej Góry”. Na starcie stanęło 90 osób podzielonych na różne kategorie. Uczestnicy mieli do pokonania nieco ponad 1000 metrów, ale pod stromą górkę. Nie wszyscy biegli. Panie z miejscowego KGW, z przewodniczącą Leokadią Ruhnke i sołtysem Teresą Dysput na czele, maszerowały z kijkami. Miejsca nie były ważne. Każdy, kto stawił się na szczycie, został zdobywcą Czarnej Góry.
– Kiedyś to był punkt strategiczny. Stała tutaj wojskowa wieża obserwacyjna. W 1973 roku sadziłem ten las – mówi Jan Kamionka, były właściciel Czarnej Góry.
Obecnie teren ten należy do jego zięcia, Rafała Kuszaja. Z kolei syn pana Rafała, 5-letni Szymon był najmłodszym uczestnikiem biegu.
– Podpisaliśmy z panem Kuszajem 10-letnią umowę użyczenia tego miejsca na szczycie i można z niego śmiało korzystać – mówi burmistrz Kamienia, Wojciech Głomski.
Po zakończonym biegu uczestnicy zebrali się w domu kultury. Tutaj ugościły ich panie z KGW, które zadbały o uzupełnienie straconych kalorii. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny na logo Czarnej Góry oraz konkurs pt. „Podnóże Czarnej Góry, czyli urokliwe zakątki”. Najlepsi biegacze otrzymali medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Organizatorzy myślą już o kolejnym biegu oraz innych działaniach związanych z Czarną Górą. Wielu osobom marzy się wieża widokowa, taka, jaką postawiono nad Jeziorem Sępoleńskim. Pomysłów jest sporo i chętnych do pracy nie brakuje. W organizację sobotniej imprezy poza stowarzyszeniem i gminą włączyło się aktywnie sołectwo Dąbrówka, koło gospodyń wiejskich, ochotnicza straż
pożarna oraz Krajeński Park Krajobrazowy.
Oto zwycięzcy biegu w poszczególnych kategoriach:
Szkoły podstawowe
chłopcy: 1. Kacper Gwara, 2. Mikołaj Myszkowski, 3. Tomasz Warylak
dziewczęta: 1. Maja Stryszyk,
2. Sandra Kobus, 3. Natalia Czapiewska
Gimnazjum
chłopcy: 1. Nikodem Nawrocki,
2. Krystian Bonin, 3. Oliwer Liss
dziewczęta: 1. Weronika Czapiewska, 2. Oliwia Jendrzejczak, 3. Karolina Lackowska
Grupa open
1. Wojciech Mazur, 2. Dariusz Borlik, 3. Mirosław Łebek

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...