Ziemniak w roli głównej

Sandra Szymańska, 27 wrzesień 2015, 01:37
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Już po raz siódmy mieszkańcy Kamienia i okolic obchodzili nad jeziorem Mochel Święto Ziemniaka. To właśnie kartofel był głównym bohaterem sobotniego festynu zorganizowanego przez gminę Kamień i tutejszy Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Dla uczestników organizatorzy przygotowali kilka ciekawych sportowych rozgrywek z ziemniakiem w roli głównej. Wyczekiwanym punktem festynu była wielka degustacja ziemniaczanych potraw.
Ziemniak w roli głównej

Do degustacji ziemniaczanych potraw było dużo chętnych. Fot. Sandra Szymańska

Święto Ziemniaka już na stałe zapisało się w kalendarium wrześniowych imprez Kamienia. Jak co roku Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kamieniu przy współpracy z gminą zadbał o to, by festyn się udał. Nie zawiodła nawet pogoda. Licznie przybyłych mieszkańców miasta i wsi przywitał burmistrz Wojciech Głomski. Na scenie amfiteatru wraz z przedstawicielem zakładu Hodowli Ziemniaka w Zamartem Piotrem Kamińskim wręczył nagrody zwycięzcom turnieju piłki  nożnej. Puchar prezesa HZZ zgarnęła drużyna z Orzełka. Drugie miejsce zdobyły Niwy, a trzecie Zamarte. Zawodnicy tych zespołów
otrzymali medale. Piotr Kamiński w kilku zdaniach przypomniał o jednym z najstarszych zakładów, z którego słynie Zamarte. Wyhodowano w nim już blisko 100 gatunków ziemniaków. To właśnie one były bohaterami sobotniego festynu. Na „kartoflisku”, czyli na boisku przy jeziorze, rozegrane zostały konkurencje, w których drużyny z Witkowa, Orzełka i Płocicza musiały zebrać kartofle z „pola”, przewieźć na taczce, a następnie znów je posadzić w jak najkrótszym czasie. Tradycyjnie zawodnicy musieli pokonać biegiem kilka metrów w workach po ziemniakach. Konkurencja wydawałaby się prosta, gdyby nie trzeba było poruszać się na „kartoflisku”. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły taneczne i wokalne. Należy docenić, że już od wielu lat „Krajanie”, „Witkowiacy”, a od niedawna „Mali Krajanie” promują krajeński folklor na licznych uroczystościach. Charakterystycznym punktem corocznego Święta Ziemniaka jest degustacja potraw. Kolejki do stoisk ustawiały się zanim jeszcze je otwarto. Panie z kół gospodyń wiejskich jak zwykle stanęły na wysokości zadania i wykarmiły wszystkich gości. Gospodynie z KGW w Dużej Cerkwicy ledwo nadążały ze smażeniem racuchów z jabłkami, gotowaniem kopytek i rozlewaniem kompotu, ale dały radę. Degustujący mogli też spróbować placków ziemniaczanych, sałatek, frytek i innych ziemniaczanych potraw. Trzeba zaznaczyć, że panie nie rywalizowały ze sobą, ale współpracowały. W przyszłości organizatorzy mogliby pomyśleć o rozdzieleniu stoisk, by nie tworzyły się niepotrzebne zatory, chociaż z przyczyn technicznych wydaje się to być trudnym zadaniem. Udany festyn zakończyła zabawa taneczna dla młodzieży i dorosłych. Jego sponsorem był Bank PKO Oddział Bydgoszcz, Bank Spółdzielczy w Koronowie i Hodowla Ziemniaka Zamarte.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...