Gmina Sępólno

Czy nowy właściciel uratuje dwór w Skarpie?

Robert Lida, 18 styczeń 2024, 09:16
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Dwór oraz przyległy do niego park ma nowego właściciela. Nabywca zabytku ma wobec niego poważne plany. Oby tak było.
Czy nowy właściciel uratuje dwór w Skarpie?

Dwór od strony parku to już ruina

Czy nowy właściciel uratuje dwór w Skarpie?

Frontowa ściana jest w dobrym stanie

Późnoklasycystyczny dwór w Skarpie wybudował w połowie XIX wieku dziedzic Lucjan Prądzyński, czyli dziadek Lucjana – współtwórcy powiatu sępoleńskiego. Na przełomie wieków dwór został rozbudowany. Budynek jest otoczony parkiem położonym na zboczu, a u jego podnóża znajduje się staw o powierzchni 1,5 ha. Po II wojnie światowej cały majątek Skarpa przejął Skarb Państwa, a jego użytkownikiem został zakład rolny należący do Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Radzimiu. Dwór został zaadaptowany na biura. Przez pewien czas mieściło się w nim również przedszkole. Po likwidacji PGR-ów obiekt znalazł się w zasobach Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Agencja sprzedała go prywatnej osobie. Ostatnim właścicielem nieruchomości był Kazimierz Żyła z Tryszczyna. 
Dwór we względnie dobrym stanie przetrwał wojnę i okres komuny, ale ostatnie 30 lat okazało się dla niego katastrofą. Obiekt popadł w ruinę. Co można było ukraść, to z niego ukradziono. Powoli zaczyna dominować w nim przyroda. O ile frontowa strona budynku jest w nie najgorszym stanie, to od zaplecza jest tragedia. Na szczęście poprzedni właściciel zabezpieczył dach przed przeciekaniem przy pomocy papy i brezentowej plandeki.
Pamiętamy, jak sprawą dewastacji zabytku zajęła się Danuta Szypryt, były powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Sępólnie. Kiedy jej interwencje w służbach ochrony zabytków nie przyniosły żadnego skutku, to pani inspektor wystąpiła do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa o odebranie nieruchomości właścicielowi. Działająca w imieniu Skarbu Państwa agencja odpowiedziała, że nie ma takiej możliwości, ponieważ nabywca w całości zapłacił swoje zobowiązania finansowe. 
W ostatnich dniach dotarła do nas informacja, że dwór wraz z parkiem ma nowego właściciela. Kupił go mieszkaniec powiatu chojnickiego. Nabywca pojawił się w sępoleńskim urzędzie miejskim, aby załatwić kilka niezbędnych formalności i przy okazji zdradził swoje plany w stosunku do nabytej nieruchomości. Zamierza odrestaurować budynek i wykorzystywać go w celach komercyjnych. Oby jego plany się ziściły. W przeciwnym razie ten ważny nie tylko dla historii Skarpy, ale również całego powiatu sępoleńskiego obiekt po prostu przestanie istnieć. To jest już ostatni dzwonek, aby go uratować.
 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...